Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG potwierdza zainteresowane pływającym terminalem LNG w Gdańsku

30 marca 2022 r. Spółka złożyła zamówienie na usługi regazyfikacji w ramach pierwszej fazy  procedury Open Season FSRU realizowanego przez Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System SA. Open Season FSRU ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku mocą regazyfikacji pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), poprzez pozyskanie wiążących zamówień na długoterminowe korzystanie z usług regazyfikacji.

– Dzięki podpisanym kontraktom PGNiG będzie dysponowało wolumenem LNG gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Same kontrakty amerykańskie stanowią około 9 mld metrów sześc. W polityce dywersyfikacji istotne jest jednak nie tylko pozyskanie gazu, ale także posiadanie odpowiednich możliwości infrastrukturalnych pozwalających na jego import – podkreśla Paweł Majewski, prezes PGNiG. – Mamy także ambicje zwiększenia swoich udziałów na międzynarodowym rynku gazu, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego też decydujemy się na dodatkową rezerwację mocy regazyfikacyjnych. Nie ukrywamy, że planowaną gdańską jednostkę FSRU traktujemy priorytetowo.

Projekt będący przedmiotem Open Season FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU zdolnej do wyładunku, składowania i regazyfikacji LNG oraz do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie.

Źródło: PGNiG Fot.: archiwum

Zobacz podobne

„Stocznia” – najnowsza wystawa czasowa w Europejskim Centrum Solidarności

BS

Rozbiórka obiektów hydrotechnicznych w porcie w Świnoujściu- jest pozytywna decyzja Wojewody

PL

Stop powodzi! Finał I Etapu przebudowy polderu Żelazna

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie