Polski Portal Morski
Aktualności

Strategiczne polskie inwestycje realizowane przez GAZ- SYSTEM

Obecnie spółka Gaz-System realizujemy blisko 30 strategicznych inwestycji z punktu widzenia całego polskiego systemu przesyłowego.

Wśród najważniejszych trzeba wymienić BalticPipe, FSRU, KorytarzPółnocPołudnie, GIPL, Terminal LNG oraz GazociągPolskaSłowacja.

Jak podała w swoich mediach Minister Anna Moskwa – Zwiększamy gazowe bezpieczeństwo infrastrukturalne. W 2023 roku możliwości dostaw gazu do Polski zwiększą się o ponad 50%. Do końca 2022 roku pełne odejście od gazu z Rosji!

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwróciła również uwagę, że celem prowadzonej obecnie rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu jest nie tylko zwiększenie mocy regazyfikacyjnych gazu ziemnego, ale też wprowadzenie nowych funkcjonalności tej instalacji m.in. w zakresie zwiększenie elastyczności dostaw do terminalu oraz dywersyfikacji transportu lądowego przez instalację przeładunkową LNG. Z kolei nowy Terminal LNG (FSRU) w rejonie Gdańska umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu do klientów zarówno w Polsce, jak i w regionie.

Według planów rządu PiS powstanie także dodatkowy, pływający terminal w Zatoce Gdańskiej, podobny do tego, jaki mają Litwini w Kłajpedzie.

Gaz-System jest obecnie po decyzji kierunkowej dotyczącej inwestycji w pływający terminal FSRU – powiedział we wrześniu 2021 r. Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, który realizować będzie budowę pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej. Trwają obecnie analizy, zbliżające operatora do ostatecznej decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Ważną rolę odgrywać będzie także Korytarz Północ – Południe, który połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe poprzez środkową i południową  Polskę z infrastrukturą w Europie Środkowo-Wschodniej.   

Z kolei inne nowe transgraniczne połączenia gazociąmi pozwolą nam transportować gaz dostarczany do Polski poza granice naszego kraju Ważnymi połączeniami są Gazociąg Polska – Słowacja a także rurociąg GIPL który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Wpłynie to rozwój rynku gazu w kraju oraz zwiększy konkurencyjność cenową, a także wzmocni niezależność Polski i Europy od rosyjskiego gazu.

źródło Gaz- System, Polskie Radio 24 / fot.: mat. pras.

Zobacz podobne

Rozmowy z Bułgarią o szlaku Via Carpatia, projekcie Rail Carpatia i Pakiecie Mobilności

KM

Polskie okręty na szwedzkim poligonie rakietowym

BS

Dwie akcje na Bałtyku w ciągu kilkunastu godzin

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie