Polski Portal Morski
Aktualności Porty Turystyka Żegluga

Czy do polskich portów trafi więcej wycieczkowców ?

W Gdańsku pierwszy wycieczkowiec ma pojawić się już 10 kwietnia, w Gdyni 28 kwietnia i jest duża szansa, że będzie ich zdecydowanie więcej niż w czasach pandemii. Wycieczkowce wracają na Bałtyk.

Trójmiejskie porty mogą liczyć na większy ruch, także dlatego, że armatorzy rezygnują z zawijania do rosyjskiego portu w Petersburgu, a był on jednym ze stałych, wręcz obowiązkowych punktów morskich wycieczek.

Tradycyjnie w Porcie Gdańsk jednostkę otwierającą sezon wita orkiestra Józefa Pstrąga. Wszystko na to wskazuje, że zagra już 10 kwietnia na Westerplatte na powitanie statku Hamburg należącego do armatora Plantours. Lista zawinięć jest jeszcze ustalana, ale już wiadomo, że będzie ich więcej niż przez ostatnie dwa pandemiczne sezony, które praktycznie zatrzymały wycieczkowy ruch turystyczny na Bałtyku.

– Mamy rekordową liczbę zaawizowanych jednostek w tym roku, jednak ze względu na obecną sytuację geopolityczną, jak również wciąż aktualną sytuację związaną z pandemią, musimy na bieżąco reagować na zmieniającą się rzeczywistość – mówi Anna Drozd, rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Armatorzy omijają Petersburg, skorzysta Trójmiasto

Branża turystyczna obawia się, że wojna na Ukrainie może sprawiać, że turyści, szczególnie zagraniczni, zrezygnują na dużą skalę z zaplanowanych urlopów w Polsce. Nie wiadomo jak będzie w Trójmieście. Wiele jednak na to wskazuje, że na większy ruch mogą liczyć trójmiejskie porty, ponieważ armatorzy wycieczkowców rezygnują z zawijania do rosyjskiego portu w Petersburgu, a był on jednym ze stałych punktów morskich wycieczek.

Do Portu Gdynia zaawizowanych jest 70 zawinięć wycieczkowych od 28 kwietnia do 28 października 2022 roku. Z każdym rokiem statki te są coraz większe i nie inaczej będzie w tym roku. Średnia wielkość jednostek powinna wzrosnąć o ok. 18 proc. względem 2019 roku, czyli ostatniego pełnego sezonu sprzed pandemii. A „gdyński rekord” należy do Norwegian Getaway. Statek armatora Norwegian Cruise Line liczy 325,7 m długości (GT 145,655), a na jego pokładzie znajduje się ponad 2000 kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4000 pasażerów.

– Liczbę pasażerów trudno jest obecnie szacować, z uwagi na niejednolitą oraz zmieniającą się politykę wypełniania jednostek gośćmi. Początek sezonu powinien pokazać trend, który pozwoli zrobić pewne urealnione szacunki. Segment wycieczkowców bardzo dobrze radzi sobie z pandemią. Oczywiście należy podkreślić ogrom pracy i wyrzeczeń, którym zostało to okupione. Niemniej jednak determinacja linii wycieczkowych, jak również ich kooperantów, doprowadziła do przywrócenia możliwości bezpiecznego wypoczynku tysiącom gości na całym świecie. Z tego też powodu sądzimy, iż sektor ten pozostanie silny i będzie się dalej rozwijał – dodaje Maciej Krzesiński.

źródło https://biznes.trojmiasto.pl/Wycieczkowce-wracaja-do-trojmiejskich-portow-a-omijaja-Petersburg-n165786.html#tri / fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

Portugalia/ Media: stan wojska zatrważający, a rosyjskie okręty coraz częściej u naszych wybrzeży

BS

Jesienne prace na budowie Morskiego Centrum Nauki

KM

USA/ Departament Stanu: Nie ma wyznaczonej daty porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie