Polski Portal Morski
Aktualności

Pogotowie zimowe za nami. Jaki to był sezon na Pomorzu Zachodnim?

Jedna akcja lodołamania, nowe lodołamacze we flocie Wód Polskich pierwszy raz na wodzie i kilka dość niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych – tak w skrócie można podsumować mijający sezon zimowy. Wody Polskie w gotowości interwencyjnej były od początku grudnia do 15 marca 2022. W tym czasie wszystkie lodołamacze znajdujące się w naszej flocie gotowe były do działania. Co więcej, to pierwszy sezon, gdy w akcji mógł się sprawdzić Ocelot i Tarpan – dwie najnowsze jednostki Wód Polskich w Szczecinie. Lodołamacze sprawdziły się doskonale.

Jak pracownicy Wód Polskich w Szczecinie oceniają minioną zimę? Było spokojniej niż w sezonie 2020/2021, ale kilka niepokojących zjawisk atmosferycznych wzmagało czujność Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej. – Pierwsze zjawiska lodowe odnotowane zostały 26 grudnia 2021. Akcja lodołamania miała miejsce 30 i 31 grudnia. Wzięło w niej udział pięć lodołamaczy z Polski i dwie jednostki niemieckie. Była to pierwsza akcja lodołamania z udziałem dwóch jednostek przygotowanych dla Wód Polskich. Lodołamanie pozwoliło na sprawdzenie Ocelota i Tarpana w pracy operacyjnej, sprawdzono ich sprawność techniczną, napęd oraz siłę kadłubów – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej. Stała pokrywa lodowa utrzymywała się do wysokości miejscowości Piasek. Lodem pokryte było również Jezioro Dąbie.

W nowym roku występowały niskie temperatury powietrza, ale temperatura wody była relatywnie wysoka. – W bieżących obserwacjach sytuacji na Odrze, Regalicy oraz innych akwenach Szczecińskiego Węzła Wodnego wspierał nas system RIS Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Oceniamy zimę jako spokojną, bez ekstremalnych zjawisk. Momentami występował silny wiatr powodujący wysokie napełnienie Morza Bałtyckiego i wysoki poziom wody w Szczecińskim Węźle Wodnym i rzekach przymorza. Możemy przyznać, że skutki wiatru mogły być w tym sezonie trudniejsze do opanowania niż sytuacje związane z lodem – dodaje Stefan Iwicki.

Lodołamacze Wód Polskich po sezonie przejdą standardowe procedury sprawdzania sprawności technicznej. W najbliższych dniach nie spodziewamy się już zaskakujących zjawisk atmosferycznych.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Polskie LNG w drugim kwartale 2021

BS

Zakontraktowano kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

PL

Baltic Hub w Gdańsku zostanie w środę ewakuowany ze względu na planowaną neutralizację niewybuchu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie