Polski Portal Morski
Aktualności

 Budowa fregat  Miecznik jednym z tematów rozmów prezydenta Dudy i premiera Johnsona w Londynie

Pomoc dla Ukrainy oraz współpraca wojskowa będą głównymi tematami czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

W czwartek polski przywódca złoży jednodniową roboczą wizytę w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z programem wizyty, premier Johnson przywita prezydenta Dudę o godz. 13.30 czasu lokalnego przed siedzibą szefa brytyjskiego rządu na Downing Street, a następnie politycy wygłoszą oświadczenia dla mediów. Później Andrzej Duda oraz Boris Johnson będą rozmawiali „w cztery oczy”; zaplanowano także rozmowy plenarne delegacji.

Szef BBN Paweł Soloch zapowiedział, że głównym tematem tego spotkania będzie wojna w Ukrainie oraz współpraca w zakresie pomocy temu krajowi. Zwracał uwagę, że Wielka Brytania, zaraz po Stanach Zjednoczonych, jest wiodącym krajem w zakresie pomocy bezpośredniej Ukrainie, a także zajmuje zdecydowane stanowisko wobec Rosji. „I to jest to, co nas zbliża” – zapewnił.

Według szefa BBN, prezydent Duda będzie rozmawiał też z premierem Wielkiej Brytanii o współpracy wojskowej. „Mówimy o ewentualnej budowie fregat w ramach programu Miecznik, o systemie obrony przeciwlotniczej Narew. I tutaj rozmowy i współpraca są daleko zaawansowane” – podkreślił Soloch. „Siłą rzeczy, wobec tego, co się dzieje na wschód od naszych granic chcielibyśmy te programy przyspieszyć” – dodał.

Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił wcześniej, że podstawowym tematem spotkania w Londynie jest forma i sposób udzielenia pomocy Ukrainie. „Polska i Wielka Brytania należą do największych przyjaciół Ukrainy w NATO” – powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że wizyta jest efektem ubiegłotygodniowej rozmowy telefonicznej obu przywódców, do której doszło z inicjatywy premiera Johnsona. „Rosyjska agresja na Ukrainę bardzo mocno pokazała jak bliskie są stanowiska Polski i Wielkiej Brytanii w sprawach dotyczących bezpieczeństwa w Europie” – podkreślił Kumoch.

Na początku tygodnia wizytę w Polsce złożyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss, która podziękowała Polsce za wsparcie udzielane ukraińskim uchodźcom. Oceniła, że „Polska zawsze jasno widziała kwestię Rosji i intencje Putina”. „Mieliście rację” – stwierdziła. Wskazała, że siły rosyjskie rozmieszczają się na południowo-wschodniej Ukrainę, dlatego potrzebne jest dostarczanie Ukraińcom środków niezbędnych do obrony.

Brytyjska minister powiedziała też konieczność wzmocnienia wschodniej flanki NATO. „Kierujemy więcej sił zbrojnych brytyjskich do Polski i wzdłuż wschodniej flanki NATO, ponieważ musimy ją wzmocnić.

źródło PAP/ fot.archiwum

Zobacz podobne

Rekord przeładunków paliw płynnych w Porcie Gdynia

AB

Adamczyk: tunel pod Świną ma już 305 m długości; przejedziemy nim jesienią 2022 r.

AB

Budowa Baltic Pipe trwa. Tunele w Polsce i w Danii

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie