Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdziła w środę uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowę będzie pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych – podał Reuter. Celem jest ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Agencja zapowiedziała, że członkowie zgodzili się na uwolnienie z rezerw 120 mln baryłek ropy.

Szef agencji Fatih Birol przekazał na Twitterze, że połowę z uwalnianych rezerw, czyli 60 mln baryłek, zapewnią Stany Zjednoczone ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej utrzymywanych przez amerykański departament energii. Birol poinformował, że wkrótce będzie podanych więcej szczegółów dotyczących wkładów poszczególnych krajów.

Pod koniec marca amerykański prezydent Joe Biden ogłosił plan „historycznego uwolnienia” rezerw strategicznych ropy. Zgodnie z przedstawionym przez niego planem przez najbliższe sześć miesięcy będzie uwalnianych po milionie baryłek ropy dziennie. Będzie to największe tego typu działanie w historii.

Awaryjne rezerwy członków Agencji sięgają 1,5 mld baryłek ropy.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest organizacją powołaną w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu wdrożenia międzynarodowego programu energetycznego. Głównymi zadaniami MAE są: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej, promocja racjonalnej polityki energetycznej w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami niebędącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi, promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych, pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska.

źródło PAP/ fot.Oil Storage Tanks in Bayonne, New Jersey

Zobacz podobne

„Błyskawica”-najsłynniejszy polski okręt

BS

Dla ropy w USA kończy się najgorszy miesiąc w tym roku

BS

Będą stacje tankowania wodoru PKN Orlen w Bielsku-Białej, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Warszawie i Pile

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie