Polski Portal Morski
Aktualności

Polska i państwa regionu zbudują sieć przesyłową wodoru

Wychodząc naprzeciw zielonej transformacji energetycznej i unijnym celom redukcji emisji, czterech operatorów systemów przesyłowych (OSP) z Europy Środkowo-Wschodniej (GAZ-SYSTEM z Polski, Transgaz z Rumunii, Eustream ze Słowacji i FGSZ z Węgier) ustanowiło strategiczne partnerstwo w celu rozpoznania możliwości dekarbonizacji swojej działalności, przesyłu gazów odnawialnych oraz możliwości transportu CO2. Porozumienie (Memorandum of Understanding) zostało podpisane przez wszystkie strony w dniu dzisiejszym w Budapeszcie.

Z inicjatywy rumuńskiego operatora systemu przesyłowego Transgaz, w ramach czterostronnego partnerstwa firm z Węgier, Słowacji, Polski i Rumunii zainicjowano ścisłą współpracę w celu realizacji wyznaczonych wspólnie wyzwań. W pierwszej kolejności, Porozumienie przewiduje wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie transportu wodoru oraz CO2, dekarbonizacji przesyłu gazu i produkcji wodoru; następnie – identyfikację rynków wodorowych i zastosowania wodoru w poszczególnych gałęziach przemysłu;  i jako finalny element – opracowanie odpowiednich ram regulacyjnych.

Zgodnie z planem, rezultatem współpracy operatorów systemów przesyłowych ma być również przygotowanie studium wykonalności.

Aby rozszerzyć zakres współpracy, inicjatywa pozostanie otwarta dla innych zainteresowanych OSP z regionu. Porozumienie wspiera wszystkie inicjatywy, które sprzyjają rozwojowi wodoru w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz zwracają uwagę na regionalną specyfikę w ramach stworzenia integralnej sieci wodorowej w Unii Europejskiej.

Źródło: GAZ-SYSTEM Fot.: oppybaker/Adobe Stock

Zobacz podobne

Święto Marynarki Wojennej

AB

Mural dla założyciela Portu Gdynia – Taduesza Wendy

BS

Ze Szczecina na Oceany. Niezwykła historia zbudowanego w Szczecinie transatlantyka „George Washington”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie