Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

„Silne Pomorze Zachodnie polską racją stanu”

Lech Kaczyński miał wizję Polski, od której jego następcy, czyli rząd Platformy Obywatelskiej z prezydentem Komorowskim świadomie odeszli – mówił podczas debaty w Radiu Szczecin profesor Andrzej Nowak.

Zmiana bezpieczeństwa energetycznego w kontekście uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji, a w konsekwencji stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce – to był plan budowy silnego państwa, którego w III RP nie podjął się żaden poprzedni prezydent – ocenił historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To była bardzo ważna działalność, która została świadomie zdewastowana przez rząd Donalda Tuska. Ten rząd postawił na przymierze z Rosją, na reset stosunków z Rosją, na całkowitą rezygnacje z polityki prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział.

Prezydent Lech Kaczyński potrafił przewidywać, bo łączył wiele cech, które niezwykle rzadko trafiają się w polityce. Był profesorem prawa, interesował się historią, miał doświadczenie z działalności opozycyjnej w PRL i mądrość wyniesioną z domu – zaznaczył politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, profesor Maciej Drzonek.

Jeśli ktoś przeżył komunizm, jeśli żył w tej części Europy przez kilkadziesiąt lat w czasach sowieckich, obserwował to, miał rodziców i wiedział, jak to wyglądało w czasach II wojny światowej… Oczywiste jest, że należy z dużą trwogą spoglądać na wschód – powiedział.

Umiejętności Lecha Kaczyńskiego są dziś cenione w wielu krajach poza Polską; przemówienie z 2008 roku w Gruzji o agresji Rosji dziś odświeżają ogólnoświatowe media – dodał wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki.

„Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, później może państwa bałtyckie, a później może przyjdzie czas na mój kraj, na Polskę”. My dziś recytujemy to, mówimy na pamięć, ale byli wtedy tacy, którzy mówili: „Jaki prezydent, taki zamach”. To nie jest kwestia rozdrapywania ran, ale to jest kwestia pewnego stanięcia w prawdzie. Nie jako wytykanie, ale jako naukę i refleksję, którą wszyscy powinniśmy poczynić – podkreślił wojewoda.

Wobec Lecha Kaczyńskiego rozkręcono wielki przemysł pogardy. Dlaczego wielki!? To jest dobre pytanie! – dodał szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Michał Jach.

Państwo było już poukładane. On był zagrożeniem tego status quo w Polsce, które wielu ludziom w tym czasie się wydawało, że zostało już na wiele lat ustalone; media w ich rękach, przejęty biznes państwowy w rękach „swoich”… – mówił poseł Jach.

Przełamywał politykę wstydu, którą fundowało wielu jego przeciwników politycznych – podkreślił Mariusz Brzostek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Sięgnąłem sobie do archiwalnych materiałów: rok 2009, 11 listopada na placu marszałka Piłsudskiego w Warszawie. I są tylko dwie osoby z kokardami… Jest generalicja, jest minister Siemoniak, jest pani Gronkiewicz-Waltz, et cetera… Dwie osoby: pan prezydent i jego małżonka – powiedział.

Debatę „Silne Pomorze Zachodnie polską racją stanu” w ramach obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej poprzedził koncert w naszym radiowym studiu Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: ZUW

Zobacz podobne

Bunkrowanie LNG w polskich portach

BS

Szczecin/Świnoujście. W listopadzie przeładunki w portach znowu w górę!

Autor

„Gdy 229” zaginął. Czy Rosjanie porwali polski kuter?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie