Polski Portal Morski
Aktualności

Do środy potrwa znakowanie szlaków na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Pracownicy Wód Polskich oraz Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do środy będą znakowali szlaki żeglugowe na WielkichJeziorach Mazurskich. Ustawienie bojek nie oznacza jeszcze otwarcia sezonu żeglugowego – do tego potrzebny jest odrębny komunikat nawigacyjny.

Aby w należyty sposób oznakować szlaki żeglugowe na Wielkich Jeziorach Mazurskich trzeba ustawić około 450 boi oraz 85 znaków brzegowych. „Szlak rozstawiany jest na długości prawie 150 km, więc wymaga to czasu. Prace te trwają od kilku dni, planujemy ich zakończenie na najbliższą środę” – poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Szlak żeglugowy ustawia się na jeziorach, by żeglarze wiedzieli, którędy bezpiecznie mogą żeglować – chodzi m.in. o bezpieczną głębokość na szlaku, o oznakowanie znajdujących się pod wodą przeszkód (w przypadku Mazur są to najczęściej ogromne kamienie).

„Zestaw pływający do ustawiania szlaku składa się z pchacza i barki, wyposażony jest w GPS i echosondę, co zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi. Każdorazowo w stawianiu szlaku bierze udział 5 osób: kapitan, bosman oraz trzech marynarzy” – podała rzecznik Wód Polskich.

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wyznaczany jest szlak główny z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego Nidy. Długość tego szlaku to 111 km. Obok szlaku głównego ustawianych jest 5 szlaków bocznych: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

Po jeziorach można żeglować przez cały rok, nawet bez wyznaczenia szlaków żeglugowych, ale wiąże się to wówczas z większym ryzykiem wypadku np. w wyniku wpłynięcia na kamienie.

Sezon żeglugowy uznaje się za otwarty po wydaniu komunikatu nawigacyjnego w tej sprawie. Komunikat wydają Wody Polskie. Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w odniesieniu do Wielkich Jezior komunikat taki będzie wydany pod koniec kwietnia. 

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Zniszczony rosyjski okręt „Orsk” w porcie w Berdiańsku

BS

Korytarz TEN-T to nowe możliwości rozwoju gospodarczego Polski

BS

„Nie ma szans na to, żeby ilość tych ścieków zrzucanych do Odry ograniczyć „

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie