Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Turystyka

Gdynia/ Służby zneutralizują poniemiecką torpedę

Na dziś zaplanowano neutralizację poniemieckiej torpedy lotniczej. Na czas trwania akcji nie będzie można wchodzić do Bałtyku na odcinku od Babich Dołów do Oksywia.

Mieszkańcy Gdyni w czwartek otrzymali SMS z Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa, w którym zostali poinformowani o neutralizacji niewybuchu torpedy morskiej. W alercie pojawiła się również informacja, by od godz. 8 do 15 nie zbliżać się do plaży i nie wchodzić do wody na odcinku od Babich Dołów do Oksywia.

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, zneutralizowana zostanie poniemiecka torpeda lotnicza, która znajduje się 3,5 mili morskiej na północny-wschód od wejścia do Portu Wojennego w Gdyni.

„Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzą na Zatoce Gdańskiej neutralizację niemieckiej torpedy lotniczej. Niewybuch stanowi pozostałość po II wojnie światowej, zawiera w sobie ok. 200 kg materiału wybuchowego i zalega na głębokości ok. 30 metrów” – przekazała rzeczniczka UM w Gdyni Magdalena Kierzkowska. W celu przeprowadzenia bezpiecznej i sprawnej akcji podczas neutralizacji zostanie zamknięty teren na odcinku od plaży w Babich Dołach do molo Formozy na Oksywiu. To oznacza, że można się tam wybrać na spacer, ale nie wolno wchodzić do wody – nurkować i moczyć nóg.

Akcję neutralizacji torped zaplanowano od godz. 8 do 15. Odpowiada za nią Urząd Morski w Gdyni i Marynarka Wojenna RP.

„Urząd Morski w Gdyni będzie uczestniczył swoimi jednostkami w zabezpieczeniu akcji na wodzie, a także będzie koordynował ruch jednostek zaangażowanych w akcję. Dodatkowo, pracownicy ochrony wybrzeża będą wspierać służby w zabezpieczeniu odcinka plaży pomiędzy Babimi Dołami a molo Formozy” – dodawała Kierzkowska.

Jeżeli z jakichś powodów nie uda się przeprowadzić neutralizacji w ustalonym terminie, kolejna odbędzie się w środę, 27 kwietnia

źródło PAP/ fot.Gdynia.pl

Zobacz podobne

Lotos Petrobaltic z Orlenem pracują nad spławianiem Wisłą CO2 do wyrobisk na Bałtyku

BS

„Żywe laboratorium” morskiej energii wiatrowej

BS

Wszystkie lądowe odcinki Baltic Pipe już po odbiorze technicznym

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie