Polski Portal Morski
Aktualności

Minister Moskwa: w aktualizacji PEP zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej

Elementem przygotowywanej przez rząd aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej – zapowiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.

„Elementem aktualizacji Polityki Energetycznej Polski będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej. (…) Pozwoli to nam osiągnąć w większym stopniu suwerenność” – powiedziała minister na otwarcie drugiego dnia Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie. W obecnej wersji Polityka przewiduje osiągnięcie w 2040 r. 11 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych.

Jak dodała Anna Moskwa, ostatnie tygodnie potwierdziły polskie podejście do transformacji energetycznej. „Tak dla transformacji. Ale przede wszystkim suwerenność” – wyjaśniła.

„Przede wszystkim bezpieczeństwo, suwerenność, niezależność, gospodarka i portfele pojedynczych obywateli. Transformację w takim kształcie akceptujemy” – mówiła minister. Jak dodała, ostatnie tygodnie i wybuch wojny zweryfikowały podejście, reprezentowane przez wiele europejskich państw, że polityka energetyczna to wyłącznie element polityki klimatycznej, której głównym celem jest z kolei dekarbonizacja.

„Państwa europejskie zaczęły badać możliwości samowystarczalności. (…) Widzimy, że jest takie podejście, że jest znaczenie, skąd energia pochodzi, jaka jest jej narodowość” – stwierdziła minister klimatu.

Jej zdaniem UE przy transformacji i dekarbonizacji może wpaść w kolejną pułapkę. „Tak jak europejska polityka energetyczna jest uzależniona od surowców rosyjskich, tak szybko może uzależnić się od odnawialnych źródeł energii z zewnątrz” – powiedziała Anna Moskwa.

Wyjaśniła, że rozwój technologii wodorowych jest ważny, ale „możemy wpaść w pułapkę: wodór za wszelką cenę”. W wielu państwach jest podejście, aby pozyskać wodór jak najszybciej i w tym celu go importować; w polskiej polityce wodorowej na pierwszym miejscu stawiamy produkcję krajową – wyjaśniła minister klimatu. 

Źródło: PAP Fot.: Geekweek

Zobacz podobne

Powitanie III zmiany PKW IRINI

BS

Jacek Ozdoba: chcemy zaostrzyć kary za zaśmiecanie m.in. plaż

KM

Otwarto wystawę makiet statków i okrętów „Żagle na mniejszą skalę” 

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie