Polski Portal Morski
Aktualności

2. Forum Morskie na antenie Radia Gdańsk

Na antenie Radia Gdańsk prezesi polskich portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, a więc Gdańska, Gdyni oraz Szczecina i Świnoujścia  rozmawiali o tym, jak zwiększyć konkurencyjność polskich portów w nowej sytuacji geopolitycznej. Debata odbyła się w ramach drugiego Forum Morskiego organizowanego przez tę stację. 

Odnosząc się do stopnia wpływu na polskie porty sankcji nałożonych na rosyjskie jednostki morskie oraz na przewóz rosyjskich towarów prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Krzysztof Urbaś, zauważył, że sytuację mamy ekstraordynaryjną, która wbrew pozorom może być pozytywna jeśli chodzi o rozwój portów. – Rynek nie znosi próżni, ja wiem że to jest trochę slogan, ale nowe możliwości się pojawiają w miejsce tych, które obecnie są zamykane. – wskazał prezes Urbaś.  

Przypomniano, iż w kwietniu br. dyskutowano w Ministerstwie Klimatu o możliwości zastąpienia węgla rosyjskiego, który do Polski dostarczany jest głównie drogą lądową. Podczas tej rozmowy wszystkie porty zadeklarowały, iż operatorzy portowi są w stanie obsłużyć cały import węgla do Polski z wykorzystaniem transportu morskiego, który ma zastąpić dotychczasowy import węgla rosyjskiego.  – Port w Świnoujściu może przyjmować statki do 80-85 tys. ton. Jednorazowo może składować dwa miliony ton na składach. W Szczecinie natomiast terminal masowy jest obecnie w przebudowie. Ta zakończy się pod koniec przyszłego roku, i tam także te możliwości się pojawią. – dodał K. Urbaś. 

Dzisiaj ilość zgłaszana przez gestorów ładunków jest zabezpieczona. Podobnie sytuacja będzie wyglądała z rudą żelaza. – W Świnoujściu był głównie import tego surowca, ale pojawił się eksport rudy ukraińskiej. Mamy zakontraktowane już dwa statki po 25 tys. ton. Obok rudy pojawiła się kukurydza, dwa statki po 24 tys. ton. To pokazuje, abstrahując od okrucieństwa i barbarzyństwa, które dzieje się na Ukrainie ze strony rosyjskiej, że porty polskie mogą zyskać. Nowe łańcuchy transportowe, nowe zintegrowane łańcuchy logistyczne wytworzą się, bo rynek nie znosi próżni. Porty są przygotowane na przejęcie ładunków, które dotychczas były transportowane drogą lądową. Zatem paradoksalnie ta sytuacja wpłynie na wzrost możliwości przeładunkowych polskich portów. – stwierdził prezes ZMPSiŚ.  

Podczas rozmowy szczególną uwagę zwrócono na rozwój infrastruktury kolejowej w relacji z polskimi portami.  ZMPSiŚ wraz z PKP PLK unowocześnia i modernizuje szlaki kolejowe wiodące do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Koszt inwestycji to 1,5 mld złotych. Inwestycja jest na ukończeniu, trwa od 2018 roku. To jest prawie 100 km nowych torów, ok. 300 nowych rozjazdów, ponad 80 km sieci trakcyjnej. W porcie Szczecin, na Ostrowie Grabowskim, które jest takim nowym centrum drobnicy w porcie, są dwa nowe tory, jest 5 km nowej sieci kolejowej. Nowe tory pozwalają na wjazd do portu 750-metrowym składom bez konieczności ich rozdzielania. – Ta współpraca z PKP PLK i zarządów portów pokazuje, że zadania dobrze pomyślane i dobrze zaplanowane, gdzie było zabezpieczone finansowanie przyniosą na pewno bardzo duże korzyści i wzmocnią konkurencyjność wszystkich polskich portów. – podsumował Krzysztof Urbaś. 

W trakcie dyskusji była też mowa o Głębokowodnym Terminalu Kontenerowym w Świnoujściu. Obecnie jest trzech zainteresowanych tym przedsięwzięciem. Prezes ZMPSiŚ stwierdził, że trzeba iść w kierunku nowych możliwości. – To, co powstanie w Świnoujściu będzie spinało niejako korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk i te dwa szlaki, które płyną ze Świnoujścia a więc na południe Europy oraz z Gdańska i Gdyni. Całe wybrzeże Polski jest idealną lokalizacją jeśli chodzi o takie inwestycje. Jesteśmy centrum logistyczno-transportowym Europy i tą modelową lokalizację dla takich inwestycji musimy wykorzystać.- dodał. 

Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego kraju, zauważono, że ostatnio do terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 160 dostawa LNG. W kwietniu będą jeszcze dwa statki z USA. Na początku maja kolejny z USA oraz Kataru. Widać bardzo duże przyspieszenie jeżeli chodzi intensyfikację tych przeładunków. W tej chwili terminal posiada jedno stanowisko przeładunkowe o długości 320 m, bliźniacze jest budowane, będzie ukończone w tym roku, a cała inwestycja, która jest wspólna ZMPSiŚ z Gaz Systemem, będzie gotowa w przyszłym roku. Składa się ona z nowego stanowiska przeładunkowego do importu i eksportu LNG oraz zbiornika wraz z infrastrukturą. To w rezultacie umożliwi jednorazowe składowanie do 8 mld metrów sześciennych gazu. 

Od początku swojej działalności terminal przeładował 13,2 mln ton ładunków. Roczna zdolność przeładunkowa wynosi 3,5 mln ton. – W tym roku bardzo się zbliżymy do tej wielkości. W ub. roku terminal obsłużył 2,8 mln ton ładunków. Jest możliwość dalszej rozbudowy terminalu polegającej na pogłębieniu basenu, w której gazowce są obecnie obsługiwane. W tej chwili przychodzą statki o wielkości 70-90 tys. ton, po pogłębieniu ta wartość mogłaby wzrosnąć do 120 tys. ton. Jest jeszcze dużo rezerw na stabilne utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. – zauważył K. Urbaś.

Źródło: Port Szczecin-Świnoujście Fot.: Wikipedia

Zobacz podobne

Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej

KM

Ekspertka: połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu

BS

Zbrodnia nie ukarana. Katyń 1940.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie