Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG w pierwszym kwartale wydobył więcej gazu niż rok temu

W pierwszym kwartale br. wolumen wydobycia gazu ziemnego wyniósł 1,78 mld m sześc. wobec 1,24 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2021 r. – wynika z szacunkowych danych operacyjnych, o których poinformowało PGNiG. Dodano, że większe było też wydobycie ropy naftowej.

PGNiG w czwartek przekazało szacunkowe wybrane dane operacyjne za pierwszy kwartał 2022 roku.

Zgodnie z komunikatem spółki wolumen wydobycia gazu ziemnego w pierwszym kwartale br. wyniósł 1,78 mld m sześc. W ubiegłym roku było to 1,24 mld m sześc. gazu.

W pierwszym kwartale większe wydobycie odnotowała też PGNiG Upstream Norway. Wyniosło ono 0,76 mld m sześc. wobec 0,22 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2021 r.

Spółka przekazała, że wolumen importu gazu w pierwszym kwartale 2022 r. wyniósł 4,05 mld m sześc. wobec 4,10 mld m sześc. w ub.r. W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. import z kierunku wschodniego wyniósł 2,15 mld m sześc. wobec 2,26 mld m sześc. w analogicznym okresie ub.r. W przypadku LNG było to odpowiednio 1,07 mld m sześc. i 0,80 mld m sześc. gazu.

Dodano, że wolumen sprzedaży gazu poza Grupę Kapitałową PGNiG w pierwszym kwartale wyniósł 11,54 mld m sześc. wobec 11,28 mld m sześc. rok temu.

PGNiG poinformowała ponadto, że w pierwszym kwartale br. wolumen wydobycia ropy naftowej wyniósł 372,3 tys. ton (w I kw. 2021 było to 328,4 tys. ton ropy). W przypadku PGNiG Upstream Norway wydobycie ropy w pierwszych trzech miesiącach ropy wyniosło 208,8 tys. ton wobec 154,5 tys. ton rok temu.

Wolumen sprzedaży ropy naftowej przez PGNiG wzrósł do 317,4 tys. ton z 250,6 tys. ton przed rokiem.

Spółka dodała w komunikacie, że na 31 marca br. stan zapasów gazu należącego do PGNiG wynosił ok. 1,4 mld m sześc. gazu w przeliczeniu na gaz wysokometanowy o cieple spalania 39,5 mJ/m sześc. 

„Powyższy stan zapasów obejmuje gaz wysokometanowy, zaazotowany zmagazynowany w Polsce i za granicą oraz gaz LNG w terminalach. Dane nie obejmują wolumenu gazu ziemnego będącego w gestii Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych” – wyjaśniono.

Firma zastrzegła, że przedstawione informacje są szacunkowe i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione 19 maja br. podczas publikacji raportu okresowego.

Źródło: PAP Fot.: CNG-LNG

Zobacz podobne

ORP Orzeł zatopił Rio De Janeiro

PL

Wyniki finansowe Grupy Azoty w III kwartale 2022 r. kształtowane przez bezprecedensowy wzrost cen surowców

KM

Prezydent Turcji: chcemy wzmocnić eksport zboża i nawozów z Rosji do krajów rozwijających się

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie