Polski Portal Morski
Aktualności

Hiszpania: okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu – poinformował w piątek dziennik „ABC”. Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas czwartkowego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zadeklarował wysłanie militarnego wyposażenia dla Ukrainy.

Rosja groziła wcześniej, że zaatakuje każdy statek przewożący broń w celu wzmocnienia armii ukraińskiej.

„Broń jest już w drodze (…) na pokładzie Ysabel – powiedział Sanchez w telewizji. „Ryzyko zaatakowania przez Rosję jest jednak niewielkie, gdy okręt płynie pod banderą NATO i podróżuje do portów NATO-wskich” – dodał.

To największa dotychczasowa pomoc militarna udzielona przez Hiszpanię Siłom Zbrojnym Ukrainy. Oprócz uzbrojenia w dostawie jest 30 ciężarówek oraz 10 lekkich pojazdów terenowych.

Hiszpania stopniowo wysyłała pomoc dla władz ukraińskich po inwazji rosyjskiej – na początku marca były to artykuły medyczne, później granatniki, karabiny maszynowe i amunicja.

źródło pap, fot. Marynarka Wojenna Hiszpanii

Zobacz podobne

MSZ: Polak sędzią Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

KM

Rosja/ Kreml: liczymy, że nikt już nie przeszkodzi w uruchomieniu Nord Stream 2

KM

Westerplatte – symbol polskiego oporu we wrześniu ’39

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie