Polski Portal Morski
Aktualności

161. dostawa LNG do Terminalu w Świnoujściu

Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła trzynasta w tym roku dostawa LNG. Metanowiec METHANE LYDON VOLNEY dostarczył z USA do Polski ok. 80 mln m3 skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji).

Dostawy LNG są kluczowe dla bezpieczeństwa gazowego kraju. Obecnie nasz gazoport może przyjąć około 5m mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie ta ilość wzrośnie do około 8 mld m3. W ten sposób zarządzany przez Gaz-System obiekt zapewni nawet około 40 proc. dostaw gazu dla kraju. Wraz z budowanym rurociągiem Baltic Pipe pozwoli w przyszłym roku zrezygnować z zakupów gazu z Rosji.

Procesy technologiczne obsługiwane obecnie przez terminal to: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikacja LNG i wysyłka gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery.

Źródło: PGNiG Fot.: Helderline

Zobacz podobne

Spotkanie ministrów ds. transportu ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy

BS

Nowy statek badawczy AMBER CECILIA podnióśł polską banderę

BS

Nowe patrolowce dla Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie