Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Gróbarczyk: koncentrujemy nasze działania, by przywrócić poziom nawodnienia terenów w Wielkopolsce

Koncentrujemy nasze działania, by przywrócić poziom nawodnienia terenów w Wielkopolsce – mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Współpraca Wód Polskich, ZE PAK S.A. i samorządów zakłada m.in. utworzenie zbiorników wodnych w miejsce wyrobisk pokopalnianych.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas piątkowej konferencji prasowej nad brzegiem rzeki Warty w pobliżu miejscowości Lubiny w Wielkopolsce podkreślił, że Wielkopolska, a szczególnie Wielkopolska wschodnia jest obecnie jednym z regionów z największymi deficytami wodnymi.

„Jesteśmy tutaj na brzegu Warty, gdzie powinniśmy stać po kolana w błocie, w obszarze, który w naturalny sposób powinien być mokradłem, a stoimy na suchym brzegu w miejscu, które pokazuje bodaj jak w soczewce, w jakiej sytuacji znajduje się Wielkopolska” – podkreślił wiceminister.

Wiceminister przypomniał w tracie konferencji program zwiększenia retencji i odbudowy zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej. Jak mówił, „ten program ma trzy obszary działania. Po pierwsze zwiększenie retencji zlewni rolniczych, po drugie rozwój retencji w celu przeciwdziałania niedoborom wody, a po trzecie budowa zbiorników retencyjnych”.

Dodał, że „nasze działania właśnie w tych trzech obszarach zmierzają do tego, aby jak najszybciej uruchamiać programy, a one są już gotowe – w zasadzie dzisiaj chcieliśmy zakomunikować, że przeznaczyliśmy pierwszą transzę, to jest 30 mln zł, które będą uruchomione w momencie, jak tylko się pojawi pozwolenie środowiskowe”.

Wiceminister przypomniał, że działania dotyczące zwiększenia retencji i odbudowy zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej zaczęto podejmować już kilka lat temu. W tym miejscu wskazał m.in. na porozumienie, jakie w ub. roku podpisały Wody Polskie z Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. w sprawie wykorzystania wyrobisk pokopalnianych dla zwiększenia retencji we Wschodniej Wielkopolsce.

„Wielkopolska jest niezwykle istotna pod kątem właśnie produkcji rolnej, i wszystkie nasze działania dzisiaj będą koncentrować się na tym, aby to województwo przywróciło przede wszystkim ten poziom nawodnienia, jaki był w poprzednich latach” – zaznaczył.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił podczas spotkania, że „w Dzień Ziemi, symbolicznie rozpoczynamy realizację tego wielkiego programu”.

„We współpracy z ZEPAK i lokalnymi samorządami będziemy prowadzić nasze działania. Wkrótce ogłosimy przetargi, czekamy na decyzje środowiskowe i konsultacje społeczne. To początek całego procesu, który zwieńczymy stworzeniem nowego pojezierza” – zaznaczył.

„Kontynuujemy także inne działania z zakresu zwiększania retencji i odbudowujemy urządzenia wodne. Większość naszych przeciwsuszowych inwestycji realizujemy właśnie tutaj, w Wielkopolsce. To konieczne, bo mamy tu problem z niedoborami opadów i intensywnym użytkowaniem wód przez przemysł i rolnictwo” – dodał.

Obecny na spotkaniu sekretarz stanu, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Zbigniew Hoffmann podziękował posłom z okręgu konińskiego, a także wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz Wielkopolski wschodniej.

Hoffmann przypomniał, że od lat, a szczególnie w czasie kiedy był wojewodą wielkopolskim, działania na rzecz Wielkopolski wschodniej były jednym z priorytetów. „Miałem świadomość, jaki to jest problem dla całej Wielkopolski, nie tylko Wielkopolski wschodniej, stepowienie, pustynnienie naszego województwa i rzeczywiście trzeba w tym kierunku przedsięwziąć bardzo poważne kroki, żeby tę sytuację zmienić” – zaznaczył.

Jak przypomniano podczas piątkowego spotkania, Wielkopolska wschodnia to obszar poddany silnej antropopresji, m.in. przez rozwiniętą sieć melioracyjną, regulacje koryt rzecznych, odwodnienia górnicze, czy wzmożony pobór wód podziemnych na cele rolnicze i przemysłowe. Niekorzystną sytuację potęgują warunku meteorologiczne, zwłaszcza niska średnia opadów. W celu przeciwdziałania dalszej degradacji ilościowej zasobów wód podziemnych i powierzchniowych opracowano program działań naprawczych, który obejmują m.in. remonty i odbudowę zniszczonych jazów na rzekach, budowę progów stabilizujących i bystrzy spowalniających odpływ wód, czy przerzuty wód do zlewni objętych lejami depresji związanymi z funkcjonującymi i zalewanymi odkrywkami węgla brunatnego.

Projekt przewiduje realizację 25 zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych w ciągu najbliższych 5 lat. W jego efekcie odbudowane zostaną zasoby wód jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego, przywrócone zostaną przepływy w rzekach regionu, a w miejscu istniejących i zamkniętych odkrywek węgla brunatnego utworzone zostaną zbiorniki wodne. Łączna ilość odtworzonych i zgromadzonych wód powierzchniowych wyniesie blisko 1 mld m3, a wód podziemnych ponad 1,5 mld m3. Oddziaływaniem projektu objęte zostanie około 3 000 km2.

Piątkowe spotkanie odbyło się nad brzegiem rzeki Warty, gdzie ma być realizowana jedna z inwestycji w ramach programu. Jak wskazano, Wody Polskie, lokalne samorządy oraz ZE PAK S.A. porozumiały się w sprawie realizacji projektu przerzutu wód z Warty do rzeki Warcicy, który pozwoli odtworzyć przepływ w tej rzece oraz przyspieszy odbudowę wód gruntowych w strefie oddziaływania leja depresji związanego z odkrywką Drzewce.

Całkowity koszt prac szacowany jest na 1 mln 525 tys. zł, w tym wkład samorządów i ZE PAK S.A. wyniesie 450 tys. zł. Inwestycja polegać będzie na budowie rurociągu sprowadzającego wodę z Warty do Dopływu spod Dzieraw, skąd woda grawitacyjnie będzie spływała do rzeki Warcicy. Odrestaurowanych zostanie również kilkanaście obiektów hydrotechnicznych na Warcicy i jej dopływach, które to zadanie finansować będą Wody Polskie.

Na piątkowym spotykaniu podkreślono, że to zadanie jest obecnie na etapie uzyskiwania wymaganych pozwoleń, w tym środowiskowych i wodno-prawnych.

źródło PAP/ fot.TT

Zobacz podobne

Wkrótce przekazanie holownika H2 MIESZKO

Autor

Krajowe magazyny gazu są wypełnione w 99 proc.

PL

Pierwszy etap Gdynia Sailing Days za nami

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie