Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Rekordowe przeładunki Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A.

Największy uniwersalny operator przeładunkowy w Porcie Gdańsk przeładował w marcu łącznie 485 tys. ton ładunków. To najwyższy wynik od 10 lat jaki zanotowała spółka.

Najwyższe wzrosty spośród wszystkich grup ładunkowych zanotował węgiel i koks – 167 tys. ton, kolejno drobnica 144 tys. ton, co stanowi wzrost o 80%, jak również inne masowe osiągając wynik 102 tys. ton i wzrost o 78% w porównaniu z marcem 2021 roku. Dobry wynik zanotowały również zboża z przeładunkiem na poziomie 60 tys. ton, jak również drewno, którego przeładowano łącznie 10 tys. ton. W I kwartale 2022 spółka przeładowała ogółem 831 tys. ton ładunków.

Spółka w 2021 roku aktywnie inwestowała. Łączna wartość inwestycji w infrastrukturę i suprastrukturę w 2021 roku to ponad  32 mln zł. Zmodernizowane zostały place przeładunkowe. Zakupione zostały m.in. dwie ładowarki Volvo L260H, koparka długoramieniowa placowa Liebherr LH40m, Loco-traktor 9C 160 Orion do poprawy bezpieczeństwa w zakresie manewrów i szybkiego przemieszczania się pomiędzy nabrzeżami.

– Realizowane inwestycje i doświadczona załoga pozwoliły osiągnąć w marcu rekordowe przeładunki w wysokości 485 tys. ton, co stanowi wzrost o 129% w porównaniu z marcem 2021 i jest to jednocześnie najlepszy marzec od 10 lat. W nadchodzącym czasie zamierzamy dalej inwestować w sprzęt przeładunkowy, aby móc sprostać wymaganiom naszych klientów. – mówi Paweł Nowak, prezes spółki Port Gdański Eksploatacja S.A.

Dzięki największej zeszłorocznej inwestycji, czyli zakupie żurawia nabrzeżowego Liebherr LHM 550, o wartości 18 mln zł, możliwości przeładunkowe i składowe  ładunków obsługiwanych przy nabrzeżach Dworzec Drzewny oraz Rudowe znacząco wzrosły. Obecnie spółka jest w stanie przeładować kilkaset tysięcy ton w skali miesiąca.

PGE S.A. prowadzi działalność na ponad 89 ha. Spółka realizuje przeładunki na nabrzeżach zlokalizowanych wzdłuż Martwej Wisły, po obu jej stronach – Nabrzeżu Wiślanym (12,1 ha), Nabrzeżu Szczecińskim (8,2 ha), nabrzeżach Basenu Górniczego (68,9 ha). Poza tym, w ramach działalności operatorskiej, spółka funkcjonuje także na Nabrzeżu WOC I i WOC II (14,2 ha), oraz Nabrzeżu Oliwskim (5,9 ha). PGE obsługuje przeładunki głównie: węgla i koksu, drobnicy i drewna, wyrobów stalowych, złomu, konstrukcji, maszyn, pojazdów i samochodów oraz nawozów.

Źródło: PGE Fot.: Maciej Kosycarz/KFP

Zobacz podobne

Bitwa o ciężką wodę

PL

Pierwszy polski trawler-przetwórnia po II wojnie światowej

BS

GAZ-SYSTEM przygotowuje teren pod budowę gazociągów kluczowych dla przesyłu gazu w województwach opolskim i śląskim

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie