Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

GAZ-SYSTEM uruchomił nową tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Dzięki rozbudowie sytemu przesyłu gazu i oddanej w poniedziałek tłoczni w Kędzierzynie – Koźlu Polska zyskała już dziś niezależność od dostaw gazu z Rosji – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Nowoczesna tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu stanowi kluczowy element gazowego Korytarza Północ – Południe i pozwala przesyłać gaz dostarczony przez Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu na południe i wschód Polski – od Dolnego Śląska, aż po region Podkarpacia.

– Uruchomienie nowej tłoczni w Kędzierzynie Koźlu – będącej 15 tłocznią w Krajowym Systemie Przesyłowym to kolejny ważny etap największego w historii planu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM, który ma na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. Powstanie tej tłoczni, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowywanymi w ramach projektu Baltic Pipe tłoczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50%. Dzięki zrealizowanym przez GAZ-SYSTEM inwestycjom polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego  – powiedział Prezes GAZ-SYSTEM, Tomasz Stępień.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest jedną z inwestycji w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe. Koszt jej budowy to ponad 300 mln zł. To 15 tłocznia w polskim systemie przesyłu gazu.

„Ogłaszamy otwarcie jednej z tłoczni gazu, która będzie tłoczyć gaz z gazociągu Batic Pipe i Terminala LNG w kierunku Małopolski, Podkarpacia i aż pod granice z Ukrainą i Słowacją. Tłocznia gazu jest elementem szerszego planu inwestycyjnego, szerszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Budujemy i oddajemy do użytkowania w tym roku 5 toczni. Kędzierzyn jest pierwszą z nich – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Dodał, że oprócz tego oddane zostanie ponad 800 km gazociągów, w tym gazociągi na Ukrainę, na Słowację i do Danii Baltic Pipe.

„Cały ten program inwestycyjny Gaz-Systemy to jest wartość ponad 20 mld zł. Realizujemy go od 2016 r. Dzięki takim obiektom jak ta tłocznia, polska zyskała niezależność od gazu z kierunku wschodniego, czyli z tego kierunku, z którym do tej pory mieliśmy tyle kłopotów, z którego do tej pory Polska brała gaz” – podkreślił Stępień.

Zwrócił uwagę, że zdołano przestawić cały przesył gazu w Polsce. „Na kierunek bramy północnej, z terminala z LNG, z Baltic Pipe. Ta tłocznia pełni centralną rolę w tym przesyle” – stwierdził.

To pierwsza tłocznia gazu w województwie opolskim. W pierwszym etapie została ona wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi łącznie o mocy 23 MW. Przewidziano możliwość rozbudowy tłoczni do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu zapewni stabilny przesył gazu gazociągami Zdzieszowice – Kędzierzyn i Zdzieszowice – Wrocław w kierunku zachodnim oraz gazociągami Tworóg – Kędzierzyn i Tworóg – Tworzeń w kierunku wschodnim.

Komisja Europejska przyznała inwestycji wsparcie finansowe z instrumentu „Łącząc Europę” na etap prac przygotowawczych realizowanych w ramach projektu „Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy [Strok II] pomiędzy Libhost’ (CZ) – Hat’ (CZ-PL) – Kędzierzyn (PL) Gaz-System zmuszony był w trakcie prac zmienić generalnego wykonawcę tłoczni Kędzierzyn. Została nim firma Gascontrol Polska. W związku ze znaczącymi opóźnieniami prac budowlanych i brakiem podjęcia działań naprawczych przez spółki Rafako i PBG, Gaz-System podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z tym wykonawcą. Zaznaczono, że zmiana wykonawcy umożliwiła spółce dokończenie strategicznej inwestycji. 

źródło PAP, Gaz-System/ fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Kolejne zamówienie na podwodne drony do niszczenia min dla okrętów Kormoran

BS

Wiceszef MSZ: mamy sygnały, że już w najbliższych tygodniach będą próby blokowania strategicznych dla Polski inwestycji

KM

Fundusze norweskie płyną do Portu Gdynia!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie