Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

GAZ-SYSTEM uruchomił nową tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Dzięki rozbudowie sytemu przesyłu gazu i oddanej w poniedziałek tłoczni w Kędzierzynie – Koźlu Polska zyskała już dziś niezależność od dostaw gazu z Rosji – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Nowoczesna tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu stanowi kluczowy element gazowego Korytarza Północ – Południe i pozwala przesyłać gaz dostarczony przez Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu na południe i wschód Polski – od Dolnego Śląska, aż po region Podkarpacia.

– Uruchomienie nowej tłoczni w Kędzierzynie Koźlu – będącej 15 tłocznią w Krajowym Systemie Przesyłowym to kolejny ważny etap największego w historii planu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM, który ma na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. Powstanie tej tłoczni, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowywanymi w ramach projektu Baltic Pipe tłoczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50%. Dzięki zrealizowanym przez GAZ-SYSTEM inwestycjom polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego  – powiedział Prezes GAZ-SYSTEM, Tomasz Stępień.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest jedną z inwestycji w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe. Koszt jej budowy to ponad 300 mln zł. To 15 tłocznia w polskim systemie przesyłu gazu.

„Ogłaszamy otwarcie jednej z tłoczni gazu, która będzie tłoczyć gaz z gazociągu Batic Pipe i Terminala LNG w kierunku Małopolski, Podkarpacia i aż pod granice z Ukrainą i Słowacją. Tłocznia gazu jest elementem szerszego planu inwestycyjnego, szerszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Budujemy i oddajemy do użytkowania w tym roku 5 toczni. Kędzierzyn jest pierwszą z nich – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Dodał, że oprócz tego oddane zostanie ponad 800 km gazociągów, w tym gazociągi na Ukrainę, na Słowację i do Danii Baltic Pipe.

„Cały ten program inwestycyjny Gaz-Systemy to jest wartość ponad 20 mld zł. Realizujemy go od 2016 r. Dzięki takim obiektom jak ta tłocznia, polska zyskała niezależność od gazu z kierunku wschodniego, czyli z tego kierunku, z którym do tej pory mieliśmy tyle kłopotów, z którego do tej pory Polska brała gaz” – podkreślił Stępień.

Zwrócił uwagę, że zdołano przestawić cały przesył gazu w Polsce. „Na kierunek bramy północnej, z terminala z LNG, z Baltic Pipe. Ta tłocznia pełni centralną rolę w tym przesyle” – stwierdził.

To pierwsza tłocznia gazu w województwie opolskim. W pierwszym etapie została ona wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi łącznie o mocy 23 MW. Przewidziano możliwość rozbudowy tłoczni do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu zapewni stabilny przesył gazu gazociągami Zdzieszowice – Kędzierzyn i Zdzieszowice – Wrocław w kierunku zachodnim oraz gazociągami Tworóg – Kędzierzyn i Tworóg – Tworzeń w kierunku wschodnim.

Komisja Europejska przyznała inwestycji wsparcie finansowe z instrumentu „Łącząc Europę” na etap prac przygotowawczych realizowanych w ramach projektu „Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy [Strok II] pomiędzy Libhost’ (CZ) – Hat’ (CZ-PL) – Kędzierzyn (PL) Gaz-System zmuszony był w trakcie prac zmienić generalnego wykonawcę tłoczni Kędzierzyn. Została nim firma Gascontrol Polska. W związku ze znaczącymi opóźnieniami prac budowlanych i brakiem podjęcia działań naprawczych przez spółki Rafako i PBG, Gaz-System podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z tym wykonawcą. Zaznaczono, że zmiana wykonawcy umożliwiła spółce dokończenie strategicznej inwestycji. 

źródło PAP, Gaz-System/ fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Postęp prac przy budowie tunelu w Świnoujściu

KM

PGZ Stocznia Wojenna zrealizuje naprawę ORP „Orzeł”

BS

Polska Fundacja Narodowa: 1,4 tys. wniosków projektowych w 2020 r.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie