Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

 Okręty państw NATO wezmą udział w manewrach u fińskich wybrzeży

Trzy okręty państw NATO – Łotwy, Estonii i Holandii – przybyły do Finlandii, by wziąć udział w ćwiczeniach morskich wraz z marynarką wojenną tego kraju – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za fińskimi siłami zbrojnymi.

Łotewski stawiacz min LVNS Virsaitis, a także dwa trałowce – estoński ENS Sakala i holenderski HNLMS Schiedam będą uczestniczyły we wspólnych manewrach z dwoma trałowcami z Finlandii – przekazano w komunikacie fińskiej armii.

Dwudniowe ćwiczenia, które rozpoczną się 28 kwietnia, przygotują fińskie okręty do udziału w siłach reagowania NATO w 2022 roku. Celem przedsięwzięcia będzie „zwalczanie min oraz przećwiczenie współpracy w ramach struktur wielonarodowych” – napisano w oświadczeniu resortu obrony Finlandii.

W połowie maja zostanie ogłoszona wspólna deklaracja Finlandii i Szwecji o zamiarze wstąpienia do NATO – poinformował w poniedziałek fiński dziennik „Iltalehti”, powołując się na źródła rządowe. Władze dwóch państw nordyckich mają podjąć decyzję o akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

źródło PAP/fot.Getty Images

Zobacz podobne

504 lata temu wyruszyła wyprawa Magellana

PL

11. Lotos Siesta Festival rozpoczyna się w czwartek w Gdańsku

JJ

Decyzja inwestycyjna dla terminala LNG Port Arthur, gaz z niego kupi m.in. Orlen

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie