Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Rekordowy rozładunek zbiornikowca z olejem napędowym w Porcie Gdynia 

W bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) przeprowadzono rekordowy rozładunek zbiornikowca, który dostarczył tam 46 tys. metrów sześc. oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej. To największa partia produktu rozładowana jednorazowo w tej bazie – podała w środę spółka.

Baza PERN w Dębogórzu, której całkowita pojemność wynosi obecnie 260 tys. metrów sześc., to hub paliwowy mogący przyjmować dostawy tych produktów do Polski realizowane zbiornikowcami drogą morską.

„Baza paliw PERN w Dębogórzu – polskie paliwowe okno na świat – dokonała właśnie rekordowego rozładunku pojedynczego tankowca. Chodzi o dostawę 46 tys. metrów. sześc. oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej, który dostarczył zbiornikowiec Seamarlin” – przekazała w środę spółka. Jak podkreśliła, „to, jak do tej pory, największa partia produktu rozładowana jednorazowo w tej bazie”.

PERN przypomniał, że baza w Dębogórzu niedawno powiększyła się o dwa nowe zbiorniki na olej napędowy o pojemności 32 tys. metry sześc. każdy, przy czym jeszcze w tym roku do eksploatacji trafi tam kolejny o podobnej wielkości zbiornik. Spółka zapowiada, że jej inwestycje w bazie w Dębogórzu do 2024 r. wyniosą 150 mln zł.

Odnosząc się do realizowanych w bazie w Dębogórzu przedsięwzięć, PERN zwrócił uwagę, że poza parkiem zbiornikowym modernizuje tam także front załadunkowy cystern kolejowych oraz powiększa bocznicę kolejową.

„W efekcie liczba załadowanych cystern kolejowych zwiększy się o połowę. Wzmocni to stabilność krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych. Rozbudowa infrastruktury pozwoli również podnieść jakość świadczonych obecnie usług” – zaznaczyła spółka.

PERN podkreślił, iż o potrzebie inwestycji w tym obszarze świadczy fakt, że już teraz w bazie w Dębogórzu notowane są rekordowe załadunki na kolej – w 2021 r. wzrost w porównaniu z rekordowym 2019 r. wyniósł aż jedną piątą.

Spółka podała również, że dzięki dobrej współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia „każdego roku realizowane są modernizacje Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych zlokalizowanego w porcie gdyńskim”.

„W tym roku zostanie rozpoczęte pogłębienie podejścia do stanowiska, dzięki czemu możliwa będzie obsługa tankowców o zanurzeniu do 15 metrów. To istotnie zwiększy bezpieczeństwo ciągłości pracy instalacji przeładunkowej oraz umożliwi obsługę znacznie większych jednostek” – wyjaśnił PERN.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. na terenie naszego kraju rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii PKN Orlen w Płocku oraz Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz posiadający bazy magazynowe surowca i paliw.

Niedawno PERN informował, że pojemność jego baz ropy naftowej wynosi obecnie 4,1 mln metrów sześc. – surowiec magazynowany jest w 75 zbiornikach, a długość rurociągów do jego transportu to 1845 km, natomiast w przypadku baz paliw spółka posiada 315 zbiorników o łącznej pojemności 2,1 mln metrów sześc., a długość magistrali produktowych to 616 km. 

Źródło/fot.: PAP

Zobacz podobne

Remont promu pasażersko-samochodowego „Nova Star” w MSR „Gryfia” S.A.

KM

Hiszpania: Rusza fizyczna i cyfrowa budowa fregat przyszłości

KM

Ukraina/ MSZ: rosyjskie manewry na Morzu Azowskim i Czarnym uniemożliwiają żeglugę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie