Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski

Grupa Azoty w 2021 r. miała 634 mln zł zysku

Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 15,9 mld zł i 634 mln zł zysku – podała spółka w komunikacie.

„Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 15,90 mld zł (zwiększenie o 5,38 mld zł r/r) oraz wynik EBITDA w wysokości 1,95 mld zł (o 624 mln zł więcej niż rok wcześniej), osiągając marżę EBITDA na poziomie 12,2 proc. (niższą o 0,4 p.p. r/r). Zysk netto osiągnięty w 2021 roku w wysokości 634 mln zł był o 279 mln zł wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym” – podała spółka w komunikacie.

Jak dodano, największy wkład do skonsolidowanego wyniku EBITDA, wypracowanego w IV kwartale 2021 roku przez Grupę Azoty, wniósł Segment Chemia, który odnotował najlepsze wyniki w historii grupy kapitałowej.

„Segment Nawozy był odpowiedzialny za 55 proc. łącznych przychodów i 40 proc. wyniku EBITDA. Największą rentowność wypracował Segment Chemia, który na poziomie wyniku EBITDA niemal zrównał się z Segmentem Nawozy, w efekcie znakomitych wyników IV kwartału. Segment Tworzywa odnotował dodatnią, niemal 10 proc. marżę EBITDA” – stwierdzono w komunikacie.

Dodano w nim, że mimo obserwowanych zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców i produktów, wyraźnie odczuwalne było ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19. W IV kwartale 2021 roku Grupa Azoty wypracowała, w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego, wyższe przychody (o 2 749 mln zł, wzrost o 100,5 proc.) oraz wynik EBITDA (o 561 mln zł, wzrost o 175,3 proc.).Spółka podała także, że negatywny wpływ na poziom skonsolidowanego zysku operacyjnego i zysku netto Grupy Azoty miało utworzenie odpisu aktualizującego wartość majątku trwałego w Segmencie Tworzywa (zdarzenie o charakterze niepieniężnym) przez spółkę zależną, Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”. W wyniku odpisu, skonsolidowany zysk operacyjny Grupy Azoty uległ zmniejszeniu o kwotę 289 mln zł.

Grupa Azoty działa w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych, a także produktów OXO i innych chemikaliów. W jej skład wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A i Compo Expert Holding GmbH. Obecnie Grupa Azoty zajmuje 2. pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

źródło PAP / fot. Grupa Azoty

Zobacz podobne

Kołobrzeski port odrabia straty sprzed pandemii

KM

Eksport zbóż z Polski drogą morską w sezonie 2022/2023 wzrósł o 70 proc.

AB

Śluzowanie w kanale żeglugowym na Mierzei Wiślanej trwa kilkanaście minut

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie