Polski Portal Morski
Aktualności

Grupa Orlen wypracowała w I kwartale br. 2,8 mld zł zysku netto

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała zysk netto w wysokości 2,8 mld zł; to o 1 mld zł więcej rok do roku. EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniosła w tym czasie 2,79 mld zł, o 0,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – podał koncern.

„Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2022 roku z wynikiem EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld zł. W wypracowanych wynikach największy udział miał obszar energetyki, który odnotował rekordową produkcję energii ze źródeł odnawialnych, na poziomie 0,6 TWh” – poinformował PKN Orlen w czwartkowej informacji prasowej.

Spółka przekazała, że wzrost produkcji zielonej energii o 46 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku był możliwy m.in. dzięki sukcesywnemu przyłączaniu nowych mocy odnawialnych.

„Nasze wyniki po raz kolejny potwierdzają, że dywersyfikacja źródeł przychodów, poparta strategicznymi inwestycjami, ma sens. W bardzo zmiennym otoczeniu jesteśmy w stanie elastycznie reagować na bieżące wyzwania, zapewniając stabilne zyski całej Grupy Orlen i jej nieprzerwany rozwój” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Według niego dobrym przykładem jest zapisany w strategii Orlen2030 rozwój odnawialnych źródeł energii. Obajtek wskazał przy tym, że dzięki kolejnym akwizycjom w tym obszarze, w minionym kwartale koncern osiągnął rekordowy poziom produkcji z tych źródeł, zwiększając niezależność energetyczną naszej gospodarki.

„Dla bezpieczeństwa dostaw energii do Polski kluczowa będzie finalizacja do końca tego roku procesu budowy jednej, silnej, multienergetycznej firmy, która będzie skutecznie konkurować z globalnymi graczami i zagwarantuje stabilne zaopatrzenie w surowce oraz ceny energii dla polskiej gospodarki i klientów” – podkreślił Obajtek.

W informacji przypomniano, iż w styczniu PKN Orlen wybrał czterech partnerów do realizacji środków zaradczych, wynegocjowanych z Komisją Europejską w związku z procesem przejęcia Grupy Lotos, a w marcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie rozpatrzył wniosek koncernu o zgodę na przejęcie PGNiG. „Połączenie tych trzech firm, które zostanie sfinalizowane w tym roku, istotnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także całego regionu, w tym m.in. Litwy, Łotwy, Estonii oraz Czech i Słowacji” – ocenił PKN Orlen.

W komunikacie zaznaczono, ze „powstanie zintegrowanego koncernu multienergetycznego pozwoli realizować kluczowe, wielkoskalowe inwestycje energetyczne”. „Będzie też szansą na znacznie szerszy dostęp do zielonej energii, co z kolei zwiększy niezależność energetyczną Polski” – podkreślił PKN Orlen.

Koncern zwrócił uwagę, iż w pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen zaprzestała realizacji zamówień spotowych ropy typu Urals, zwiększając jednocześnie dostawy ropy z alternatywnych kierunków, w tym z Arabii Saudyjskiej, USA, Afryki Zachodniej oraz Norwegii – w efekcie, na koniec pierwszego kwartału udział alternatywnych gatunków ropy w przerobie Grupy Orlen zwiększył się do ok. 70 proc.

PKN Orlen wskazał, że „segment rafineryjny w pierwszym kwartale 2022 r. funkcjonował w znacząco odmiennych warunkach od analogicznego okresu roku ubiegłego”. Jak podano w informacji, polepszające się otoczenie makroekonomiczne, wraz ze znaczącym wzrostem konsumpcji paliw rok do roku, po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią, pozwoliło na wypracowanie wyniku EBITDA LIFO segmentu na poziomie 900 mln zł.

Koncern odnotował w tym okresie liczony rok do roku wzrost sprzedaży, o 17 proc., w tym: benzyny o 33 proc., oleju napędowego o 21 proc., LPG o 31 proc., paliwa lotniczego JET o 153 proc. i ciężkiego oleju opałowego o 35 proc., przy czym na wynik segmentu wpływ miał również najwyższy w historii dyferencjał Brent/Ural, wzrost marż na lekkich i średnich destylatach oraz osłabienie złotówki względem dolara.

Segment energetyki Grupy Orlen, jak podano w komunikacie, osiągnął w pierwszym kwartale EBITDA na poziomie 1 mld zł. Na rezultat wpłynęły czynniki makroekonomiczne, związane z wyceną kontraktu terminowego CO2, częściowo skompensowaną wzrostem marży na sprzedaży energii elektrycznej i jej dystrybucji oraz wyższymi cenami zielonych certyfikatów.

„W pierwszym kwartale tego roku koncern dysponował 3,4 GWe zainstalowanej mocy elektrycznej i 6,1 GWt mocy cieplnej. Produkcja energii elektrycznej, która w ok. 60 proc. pochodziła ze źródeł zero i niskoemisyjnych, wyniosła 3 TWh. To wzrost o 11 proc. rok do roku” – wyliczył PKN Orlen.

Zauważył jednocześnie, że „korzystne warunki hydrologiczne i atmosferyczne oraz nowe moce zainstalowane w OZE umożliwiły zwiększenie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, przede wszystkim z wody i wiatru.

„W efekcie Grupa Orlen w pierwszym kwartale odnotowała największy w historii wolumen wyprodukowanej zielonej energii elektrycznej, na poziomie 0,6 TWh – wzrost o 46 proc. rok do roku” – podkreślił koncern. Jak podał, sprzedaż energii elektrycznej wzrosła o 3 proc. liczona rok do roku, a jej dystrybucja o 9 proc.

„W ramach budowy nowych obszarów biznesowych w segmencie energetyki, PKN Orlen w dalszym ciągu koncentrował się na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej” – przekazano w informacji.

PKN Orlen zaznaczył, iż „ponownie bardzo dobry wynik osiągnął segment wydobycia”, który w pierwszym kwartale wypracował EBITDA na poziomie 162 mln zł, wyższy o 148 mln zł niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Koncern ocenił, iż wynik ten jest odzwierciedleniem dodatniego wpływu czynników makro w efekcie wzrostu notowań ropy, gazu i kondensatu gazowego. Jak podał, w tym czasie średnie wydobycie Grupy Orlen wyniosło w Polsce 0,8 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę) i było na porównywalnym poziomie rok do roku, natomiast w Kanadzie, nieznacznie wzrosło i osiągnęło 15,4 tys. boe/d.

„PKN Orlen w pierwszych trzech miesiącach tego roku utrzymywał wskaźniki finansowe na bezpiecznym poziomie” – zapewnił koncern. Wskazał jednocześnie, że utrzymał ratingi inwestycyjne na poziomie BBB- z perspektywą pozytywną, przyznany przez Agencję Fitch Ratings oraz Baa2 z perspektywą pozytywną, przyznany przez Agencję Moody’s.

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen przeznaczyła na inwestycje 3 mld zł. „Ich realizacja umożliwi dalszą budowę wartości Koncernu i wzrost konkurencyjności na międzynarodowym rynku” – podkreślił koncern.

Jak przypomniano w komunikacie, w marcu zarząd PKN Orlen zarekomendował wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy tej spółki za 2021 r. na poziomie 3,5 zł na akcję, zgodnie z założeniami strategii Orlen2030 – ostateczną decyzję o jej wypłacie podejmie zwołane na maj Walne Zgromadzenie. 

źródło PAP/ fot.PKN Orlen

Zobacz podobne

Prezes PGE: kontrakt na turbiny dla offshore największy w polskiej energetyce odnawialnej

BS

Kolejny krok Portu Gdynia w stronę ” greenportu „

BS

Dziewięć wniosków o wsparcie w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie