Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Zwycięstwo Flotylli Pińskiej pod Czarnobylem

Na lewym skrzydle rozwijającej się od 25 kwietnia 1920 operacji kijowskiej, przemieszczały się wraz z nacierającymi oddziałami lądowymi, jednostki Flotylli Pińskiej. W odpieraniu szturmujących Czarnobyl polskich wojsk, wzięły udział okręty sowieckiej Flotylli Dnieprzańskiej. Już w godzinach rannych 27 kwietnia Polacy, wsparci plutonem marynarzy Flotylli desantowanych z okrętów, opanowali port czarnobylski.

Jednostki Flotylli Dnieprzańskiej po wycofaniu się na odległość ok. 7-8 km od Czarnobyla, rozpoczęły ostrzał artyleryjski polskich oddziałów. Doszło do starcia dwóch formacji rzecznych – przeciwko statkowi uzbrojonemu Pancerny-1 (2 armaty 75 mm) i 4 motorówkom uzbrojonym, stanęło 6 opancerzonych i uzbrojonych jednostek sowieckich. Po kilkugodzinnej wymianie ognia zespół polski rozpoczął manewry w kierunku przeciwnika. Momentem przełomowym ok. godz. 10.00 było trafienie pociskiem z Pancernego-1 w komorę amunicyjną statku Gubitielnyj. Okręty sowieckie odkotwiczyły i rozpoczęły odwrót.

Polacy ruszyli w pościg – zanotowano kolejne trafienia na dwóch okrętach sowieckich, które po wzięciu na hol, wraz z resztą zespołu odeszły na Dniepr. Niestety na skutek intensywnie prowadzonego ostrzału, rozszczelniło się poszycie kadłuba i Pancerny-1 zaczął nabierać wody. Polacy przerwali pościg, także ze względu na wciąż utrzymującą się przewagę po stronie sowieckiej i wrócili do Czarnobyla.

Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Fot.: Wikipedia

Zobacz podobne

Rosyjscy eksperci zbadają zatopiony w 1989 r. atomowy okręt podwodny Komsomolec

BS

„Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”. Niezwykła wystawa w Szczecinie

Autor

Projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście zwiększy znaczenie naszego regionu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie