Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Największa polska flaga już wisi w Świnoujściu na Latarni Morskiej

Ma dokładnie 666,25 m2 i waży 100 kilogramów. Na latarni morskiej w Świnoujściu, punktualnie o godzinie 12, przy akompaniamencie hymnu narodowego, załopotała największa biało-czerwona flaga.

To już w Świnoujściu tradycja, że w Dzień Flagi na latarnię (to największa ceglana latarnia na świecie) alpiniści wciągają przy pomocy lin gigantyczną flagę.

– Robimy to po raz dziewiąty, w tym roku nie będziemy bili własnego rekordu, ale za rok, na dziesięciolecie, już teraz planujemy coś wyjątkowego – mówi Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża – Fortu Gerharda, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Komendę do wciągnięcia flagi na maszt wydał obecny na miejscu wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Podczas uroczystości byli obecni także Elżbieta i Sławomir Nowakowscy z pracowni krawieckiej ze Świnoujścia – to oni w zeszłym roku uszyli gigantyczną flagę. Poświęcili na to 60 godzin pracy, a moment wciągania flagi jest dla nich zawsze wzruszający.

– Flaga jest czymś ważnym dla każdego Polaka, a dla nas dziś to radość podwójna, bo włożyliśmy w jej szycie mnóstwo pracy i serca – mówią.

Dzień Flagi na Latarni Morskiej w Świnoujściu jest organizowany przez Stowarzyszenie Latarń Morskich we współpracy z Fortem Gerharda, ŚOT i Fundacją Karola Rafała Estreichera. Uroczystości towarzyszyło szereg atrakcji – m.in. plenerowa wystawa „Polskie Symbole Narodowe”, konkursy dla dzieci, gawędy o świecie flagi narodowej i nawiązywanie łączności radiowej z innymi obiektami w Polsce i na świecie. Podczas uroczystości wciągania flagi obecna była również Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu.

Zgromadzeni w Świnoujściu łączyli się także za pomocą telebimu ze Srebrną Górą na Dolnym Śląsku – tam o 11:30 na maszt w Forcie Spitzberg-Ostróg w Sudetach została wciągnięta największa polska flaga w górach (o powierzchni blisko 50m2).

Źródło: https://swinoujscie.naszemiasto.pl/najwieksza-polska-flaga-juz-wisi-w-swinoujsciu-na-latarni/ar/c1-8798967?fbclid=IwAR181YrgPpJWBaygrAZAB3_AiBpnbbyQgiSyp8MNwtpPVaNgl5XoCEutSzs

Fot.: ZUW Szczecin

Zobacz podobne

Nie żyje Piotr Soyka. Twórca i prezes Remontowa Holding

Autor

Desant z ORP Wilia na Westerplatte

KM

Portugalia/ Rząd szacuje koszt budowy gazociągu do Europy Środkowej na 244 mln euro

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie