Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Stop powodzi! Wody Polskie podpisały umowę w sprawie modernizacji systemów ochrony przed powodzią na południu kraju

Nowoczesne Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej we Wrocławiu, Krakowie, Gliwicach i Rzeszowie będą monitorowały obiekty hydrotechniczne położone w dorzeczu Odry i Wisły w południowej części kraju i zarządzały nimi w taki sposób, by umożliwić optymalne przeprowadzenie fal wezbraniowych i powodziowych korytami rzek oraz z wykorzystaniem zbiorników. Zastosowana technologia pozwoli też na współpracę między innymi z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i regionalnymi centrami zarządzania kryzysowego. Kolejna umowa w tej sprawie została właśnie podpisana przez Wody Polskie we Wrocławiu.

Kontrakt pod nazwą „Modernizacja i wdrożenie systemów pomiarów hydrologicznych, sterowania i teletechnicznych na obiektach hydrotechnicznych RZGW Kraków i RZGW Wrocław” jest realizowany przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Obejmuje dostawy systemów wraz ze związanymi z nimi instalacjami, dotyczące modernizacji obiektów hydrotechnicznych administrowanych przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Gliwicach, Krakowie i Rzeszowie.

Celem modernizacji jest przystosowanie obiektów do przesyłania danych na potrzeby centrów operacyjnych oraz monitoringu. Dane z obiektów objętych kontraktem gromadzone będą przez podsystemy Akwizycji Archiwizacji i Udostępniania Danych (dostawy realizowane w ramach Zadania 4B.1/1) zlokalizowane w Krakowie i we Wrocławiu, a udostępniane przez te podsystemy dla centrów w Gliwicach i Rzeszowie.

Komunikacja odpowiedniego podsystemu Archiwizacji i Udostępniania Danych, dla danego RZGW realizowana będzie poprzez utworzoną sieć WAN, działającą w oparciu o istniejące lub dostarczone łącza internetowe (LTE, światłowody, linie radiowe) oraz istniejące lub projektowane łącza MPLS. Zakres prac obejmuje łącznie 131 obiektów, w tym 92 obiektów Wód Polskich, 26 mostów na Odrze, 13 obiektów energetycznych Tauron, Tauron Ekoenergia, PGE. Według planów zakończenie prac miałoby nastąpić na przełomie 2023 i 2024 roku. Umowa opiewa na kwotę blisko 194 mln złotych. Wykonawca kontraktu to wspólne przedsięwzięcie firm T4B sp. z o.o. z Warszawy – lidera oraz Atrem S.A. z Bydgoszczy – partnera.

W uroczystym podpisywaniu i przekazaniu umowy, które odbyło się 29 kwietnia w stolicy Dolnego Śląska, wzięli udział Rafał Błaszczyk, Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem Wodnym oraz ze strony wykonawców Andrzej Oliński Członek Zarządu/Dyrektor Pionu Klientów Kluczowych T4B i Andrzej Goławski Prezes Zarządu Atrem.

Źródło: Wody Polskie Fot.: Pixabay

Zobacz podobne

Ukraińcy zapowiadają kolejne ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską

KM

Polska piątym w Europie eksporterem jachtów

KM

Promy dla PŻM cichsze i mniej awaryjne

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie