Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Ukraina traci dziennie 170 mln USD z powodu braku dostępu do portów

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w poniedziałek w Odessie, w towarzystwie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela, że Ukraina traci dziennie 170 mln USD z powodu braku dostępu do portów, a potencjał eksportowy kraju został zmniejszony o połowę.

„90 milionów ton produktów rolnych, które Ukraina zamierzała wyeksportować do krajów w Azji, Afryce i Europie, zostało zablokowanych” – wyjaśnił Szmyhal.

Pewna część dóbr eksportowych jest transportowana ciężarówkami lub koleją, ale reszta utknęła w regionach, które są pod ostrzałem lub została zagrabiona przez Rosję – dodał.

Michel, który w poniedziałek złożył niezapowiadaną wizytę w Odessie na południu Ukrainy, podkreślił, że zablokowanie przez siły rosyjskie ukraińskich portów sprawia, że „wojna Rosji ma wpływ na światowe łańcuchy zaopatrzenia”, a zwłaszcza dostawy zboża, których „wiele ton utknęło w portach z powodu blokowania przez Rosjan Morza Czarnego”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który rozmawiał z Michelem, wezwał do natychmiastowego odblokowania ukraińskich portów, aby umożliwić eksportzboża i zapobiec kryzysowi żywnościowemu.

Źródło: PAP Fot.: Dreamstine

Zobacz podobne

Tylko dla bogatych i w specjalnym wozie. Tak dawniej kąpano się w Bałtyku

KM

ORP Błyskawica pod biało-czerwoną banderą

BS

PGZ Stocznia Wojenna naprawi niemiecki patrolowiec

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie