Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża usuwają pozostałości po II Wojnie Światowej

Nurkowie Minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców wraz z Saperami z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa zakończyli akcję wydobycia i neutralizacji niebezpiecznych pozostałości po II Wojnie Światowej, które zalegały w wodzie przy plaży w kołobrzeskim Podczelu.

Nurkowie Minerzy regularnie usuwają obiekty pochodzenia militarnego z okresu II Wojny Światowej. Podobnych akcji jest kilkadziesiąt każdego roku, tym razem jednak zaskoczyła skala znaleziska. Żołnierze w trakcie akcji trwającej 2 dni wyciągnęli z wody 560 różnego rodzaju przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Wśród nich 237 szt. bomb kasetowych typu SD-1, 37 szt. bomb kasetowych typu PA, 30 szt. bomb typu AO-25 oraz kilkaset sztuk amunicji strzeleckiej. Po ich wydobyciu z wody, zostały podjęte przez specjalistów z 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej i przetransportowane na drawski poligon celem neutralizacji.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.

Może być zdjęciem przedstawiającym jedzenie i na świeżym powietrzu

Źródło/fot.: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Zobacz podobne

Wywiad z ministrem Markiem Gróbarczykiem – budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną postępuje zgodnie z harmonogramem

AB

Rekordowa przepustowość w DCT Gdańsk

KM

Polski plan uniezależnienia się od Rosji od 2023 r.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie