Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Polskie porty importują i eksportują towary na Ukrainę

Większość importu i eksportu na Ukrainę już idzie przez polskie porty – poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Polskie porty radzą sobie w tej sytuacji.Najwięcej transportów, odbywających się drogą kolejową, obsługuje port w Gdańsku. Tam trafiają płody rolne z Ukrainy.

– Porty, jeśli chodzi o powierzchnię – na dzień dzisiejszy – dysponują bardzo dużym zapleczem. Są operatorzy, którzy poradzili sobie z Covidem-19, ze wszystkim trudnościami, mają potężne moce przeładunkowe. Jest to dla nas również możliwość rozwoju – odkreśla Gróbarczyk.

Problemem może być import i to do Polski. Są bowiem obawy o kumulację ładunków – mówi wiceminister Marek Gróbarczyk.

– Tu większy problem stanowi element importowy – bo jak wiemy – do Polski przyjedzie za chwilę węgiel, który został skreślony ze strony rosyjskiej, więc wszystko zostanie zrealizowane przez polskie porty – tłumaczy Gróbarczyk.

Blokada morska Ukrainy spowodowała, że towary eksportowane przez porty Morza Czarnego nie mają jak opuścić kraju. Tymczasem, Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zbóż.

Szacuje się, że około 25 tysięcy wagonów z płodami rolnymi czeka na rozładunek.

źródlo Radio Szczecin/ fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

Vestas: tempo jest zawrotne, działamy szybko

PL

Przekop Mierzei Wiślanej. Intensywne prace od Zatoki po Zalew

KM

Trzeci zbiornik LNG pomoże w spłacie budowy tunelu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie