Polski Portal Morski
Aktualności

Rury do budowy gazociągu Gustorzyn – Wronów przypłynęły do Gdańska

W Porcie Gdańskim Eksploatacja trwa rozładunek 16 tys. ton rur, które posłużą do rozbudowy części lądowej polskiego systemu przesyłowego, który połączy nas z gazociągiem Baltic Pipe, realizowanego przez firmę Gaz-System. Ten projekt w ostatnim czasie stał się wręcz strategiczny, ponieważ ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Jest to już drugi statek z rurami, jaki w ostatnim czasie przeładowała spółka Port Gdański Eksploatacja. W sumie do Gdańska przywieziono 33 tys. ton ładunku – 17 tys. w marcu tego roku i teraz 16 tys. Rury zostaną wykorzystane do budowy rurociągu Gustorzyn – Wronów.

– Rury mają długość 16 m i średnicę 1 m. Powstanie z nich 80-km odcinek, którego łączna długość to 274 km. Ładunek jest bardzo delikatny i wymaga dużej uwagi podczas jego przeładunku na samochody, tak aby w stanie nienaruszonym mógł trafić do naszych klientów – mówi Alicja Serkowska, kierownik ds. handlowych, Port Gdański Eksploatacja.

Wyładunek prowadzono na terenie Dworca Drzewnego Mapka w Porcie Gdańsk, gdzie rozładowywane są ładunki masowe. Trwa ponad tydzień, właśnie z uwagi na charakter ładunku, który jest delikatny. Nieostrożne postępowanie może odkształcić elementy.

Rury przywieziono na pokładzie statku SSI Erdogan Bey. Partnerem Portu Gdańskiego Eksploatacja jest polski przedstawiciel grupy Hecksher Lineragencies: Hecksher Polska, który zajmuje się transportem i spedycją morską oraz lądową towarów na całym świecie.

Gazociąg Baltic Pipe to realizowany system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, który zostanie uruchomiony w październiku tego roku. Jednak jego pełna przepustowość na poziomie 10 mld m sześc. rocznie ma być gotowa w styczniu 2023 r. Gazociąg ma nas uniezależnić od gazu z Rosji.

Źródło: https://biznes.trojmiasto.pl/Rury-do-budowy-gazociagu-przyplynely-do-Portu-Gdansk-n166787.html

Fot.: Małgorzata Zimnoch/ trojmiasto.pl


Zobacz podobne

Niespodzianki na inaugurację mistrzostw Polski

KM

Gróbarczyk: chcemy zwiększyć retencję wody z 7 do 15 proc.

BS

Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu potwierdzona

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie