Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Polska Morska TV

Jak powstaje gazociąg?

Ostatnio dużo się mówiło o gazociągach. W ubiegłym tygodniu otwarto jeden z bardziej znaczących gazociągów GIPL. Z kolei jesienią ruszy najbardziej wyczekiwany gazociąg podmorski Baltic Pipe.

W związku z tym przyglądamy się dokładnie jak wygląda budowa gazociągu krok po kroku. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Interkonektor gazowy Polska-Litwa (GIPL),ma na celu połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy a w konsekwencji też pozostałych krajów bałtyckich.

Projekt GIPL jest także kluczowym elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie. Poza tym gazociąg GIPL ma bardzo duże znaczenie w kontekście gazyfikacji regionów północno-wschodniej Polski.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

źródło media/ mat. filmowy PORR S.A. / fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Stulecie Prawa wodnego 1922-2022

KM

Minister Gliński: Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie to projekt szczególny

KM

Grzegorz Puda: początki Morskiego Instytutu Rybackiego sięgają pierwszych lat odrodzonej Polski

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie