Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wyspy Lęgowe powstały w ramach projektu rewitalizacji Odry. Gniazda założyły tam m.in. Ostrygojady

Specjalne wyspy lęgowe, wykonane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaczynają nabierać swej wielkiej wartości. Zostały przygotowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu odwzorowywać śródrzeczne wyspy, które wynikiem ludzkich działań już dawno zaginęły w tej części świata.

Obserwatorzy dostrzegają, że wyspy były niezwykle potrzebne ptakom żyjącym na Szczecińskim Węźle Wodnym. Już teraz można tam dostrzec rybitwy rzeczne, rybitwy białoczelne, śmieszki, ostrygojady, sieweczki rzeczne, krwawodzioby i czajki (symbole zdrowej nadrzecznej przyrody). Wiele z tych gatunków właśnie zasiedla lęgowe platformy.  Doskonałą wiadomością na rozpoczęcie sezonu jest założenie aż dwóch gniazd ostrygojadów na wyspach lęgowych. W przeciwieństwie do kolonijnie gniazdujących rybitw i mew ostrygojady są terytorialne i dlatego dwa gniazda blisko siebie to ewenement. W ostatnich dniach zawitała na wyspy para skrajnie nielicznych w Polsce mew czarnogłowych.

   – Celem naszego projektu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Pomorza Zachodniego. Przebudowa zabudowy regulacyjnej na Odrze i Odrze Granicznej wiąże się z ingerencją w środowisko naturalne, choć jako Wody Polskie od samego początku zapewnialiśmy, że wszystkie nasze prace są wykonywane z poszanowaniem przyrody oraz bogatej bioróżnorodności terenów odrzańskich. Budowa wysp lęgowych jest tego najlepszym przykładem – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

  – Na nieczynnym wyrobisku zalanym wodom stworzyliśmy prostokątne wyspy, na których ptaki mogą zakładać swoje kolonie. Udało nam się wzmocnić bioróżnorodność i „zaprosić” do naszego regionu na lęgi gatunki ptaków, których od dawna nie było. Wyspy wymyślił Pan Piotr Chara, a my jako Wody Polskie wsparliśmy koncepcję, która okazała się bardzo efektywna. Mamy pierwsze lęgi, mamy pierwsze przypadki kolonizacji, projekt po prostu się powiódł. Staramy się solidnie patrzeć na to w jakim środowisku żyjemy. Prowadzenie inwestycji jest konieczne, ale nie może to być bezrefleksyjne. Wspieramy przyrodę i tego efektem są te wyspy – mówi dyrektor Wód Polskich.

Wyspy są obserwowane i monitorowane na bieżąco przez pracowników Wód Polskich oraz p. Piotra Charę. – Bardzo serdecznie dziękujemy p. Piotrowi Charze za owocną współpracę merytoryczną przy realizacji prac i opiece nad wyspami lęgowymi – mówi dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Sezon wycieczkowców w pełni

AB

Forum bezpieczeństwa morskiego: rośnie rola Marynarki Wojennej

BS

Kilkadziesiąt ton pszenicy popłynie z Gdyni do Afryki

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie