Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Prezes Sempra Infrastructure: patrzymy na Polskę jako na lidera zmian

Kiedy pomyślimy o tym, co obecnie dzieje się obecnie na świecie, patrzymy na Polskę jako na lidera zmian – powiedział w poniedziałek podczas konferencji Gazterm w Międzyzdrojach prezes zarządu Sempra Infrastructure Dan Brouillette.

PGNiG zawarło w poniedziałek porozumienie w sprawie możliwości podpisania umowy długoterminowej na dostawy 3 mln ton LNG rocznie, czyli około 4,05 mld m sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji, od Sempra Infrastructure.

Prezes zarządu tej firmy Dan Brouillette wskazał, że znajdujemy się w „zwrotnym punkcie”.

„Wszyscy jesteśmy świadomi tego, co przyczynia się do tej kwestii – nadal zbyt niska wydajność źródeł odnawialnych, ogromny popyt i niskie zasoby – wszystko to wynika z ogromnego wzrostu cen, również w obliczu inwazji Rosji w Ukrainie” – powiedział w prezes zarządu Sempra Infrastructure Dan Brouillette.

Podkreślił, że „są to czasy, które stawiają ogromne wyzwania”, wskazując, że Polska przez lata borykała się z wyzwaniami. „Od czasów drugiej wojny światowej przez okres komunizmu Polska zawsze walczyła o wolność”.

„I kiedy pomyślimy o tym, co obecnie dzieje się na świecie, patrzymy na Polskę jako na lidera zmian” – powiedział prezes amerykańskiej firmy.

Kontrakt z Sempra Infrastructure obowiązywałby przez 20 lat, a pierwsze dostawy LNG spodziewane są nie wcześniej niż w 2027 roku.

„Ten gaz powiązany jest z dwiema instalacjami – (Cameron) w Luizjanie i Port Arthur w Teksasie. Będą to dwie największe instalacje skraplania gazu w Stanach Zjednoczonych. Będziemy budować maksymalny potencjał produkcyjny 6,75 mln ton gazu rocznie. Rozbudowa tych instalacji będzie się przyczyniała do zwiększania się tego potencjału” – powiedział Brouillette.

Dodał, że są już wstępne kontrakty na wolumeny gazu, a działania i rozmowy z odbiorcami są realizowane „bardzo szybko”. Zaznaczył, że w Stanach Zjednoczonych jest „mnóstwo gazu ziemnego”, wystarczająco, aby pokryć zapotrzebowanie w tym kraju i w różnych częściach świata. Zwrócił uwagę, że eksport LNG do Europy znacznie zwiększył się od 2021 r.

„Bardzo wyraźnie opowiadamy się za partnerstwem z PGNiG tak, aby gaz ziemny docierał do waszych portów, abyśmy wspólnie mogli rozwijać technologię wodorową w najbliższych latach” – dodał.

źródło PAP/ Fot. Polskie LNG S.A.

Zobacz podobne

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

BS

Nowe łodzie trafią do portów w Szczecinie i Świnoujściu

KM

PKN Orlen zgłosił do UOKiK zamiar przejęcia PGNiG

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie