Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

PGNiG będzie miało własną flotę gazowców

Jeszcze w tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie miało swoją flotę gazowców do przewozu LNG. Pierwsze dwa statki zostaną odebrane ze stoczni w Korei Południowej.

– Już w 2020 roku rozpoczęliśmy budowę własnej floty gazowców, co okazało się strzałem w dziesiątkę biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się teraz znajdujemy. Zamówiliśmy osiem gazowców w stoczniach w Korei, dwa z nich będą oddane w końcówce tego roku, dwa kolejne w 2024 roku i cztery kolejne w roku 2025 – wylicza wiceprezes PGNIG, Przemysław Wacławski.

Dzięki flocie gazowców PGNIG będzie mógł handlować gazem skroplonym na całym świecie, choć podstawowym celem floty mają być dostawy do Polski.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację i kryzys na rynku europejskim doczarterowaliśmy na krótki termin jeszcze trzy statki. Na świecie jest bardzo duży popyt na LNG, ale brakuje infrastruktury, brakuje również statków. Będziemy mieli niezależność. Jeżeli będziemy mieli możliwość, by odebrać gaz z USA lub z jakiegoś innego portu skraplającego, to będziemy mogli wysłać statek, by ten gaz dla nas odebrał – zapowiada.

Informacje zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przekazał podczas tegorocznej konferencji Gazterm, która odbywa się w Międzyzdrojach.

źródło Radio Szczecin/ fot.TT GK_PGNiG

Zobacz podobne

Pierwszy w historii Grupy Azoty i pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy na statek

MZ

Jaki los czeka klif? Naukowcy zajęli stanowisko

JJ

8. Międzynarodowy Kongres Morski W Szczecinie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie