Polski Portal Morski
Aktualności

Duże zyski PGNiG i plany na Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zakłada, że sprowadzi gazociągiem Baltic Pipe ok. 4,5 mld m3 gazu ziemnego w skali roku od 2023 r., poinformował wiceprezes Robert Perkowski.

„Najbardziej lubimy własną produkcję, która osiągnie w Norwegii 3 mld m3 w skali roku. Produkcja osiągnie co najmniej 4 mld m3 w przyszłości. Jednocześnie informowaliśmy o kontraktach z Orsted i Grupą Lotos. Podsumowując, to ok. 4,5 mld m3′ – powiedział Perkowski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że podniesiona ostatnio prognoza wydobycia w Norwegia to „być może nie ostatnie podbicie”.

W ub. tygodniu PGNiG podwyższyło prognozę wydobycie gazu ziemnego w Norwegii do 3 mld m3 w tym roku z wcześniej oczekiwanych 2,6 mld m3. 

Wiceprezes dodał, że nie widzi w tej chwili potrzeby, żeby PGNiG zapełniało całą przepustowość gazociągu Baltic Pipe.

„Będziemy kontrakty uzupełniali w miarę rosnących potrzeb” – wskazał.

W okresie od uruchomienia gazociągu do końca roku będzie dostępna niepełna przepustowość. Oznacza to, że w przepłynie nim ok. 600-800 mln m3 gazu w tym okresie, wyjaśnił Perkowski dziennikarzom w kuluarach.

Według wcześniejszych zapowiedzi, początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mld zł w 2021 r.

Źródło: ISBnews Fot.: TT/BalticPipe

Zobacz podobne

Stocznia Remontowa Shipbuilding: elektryczny prom odpłynął do Norwegii

AB

Porty są wielką szansą rozwoju regionów. Czy Elbląg ponownie będzie miastem portowym?

PL

Hiszpania może stać się ważnym centrum handlu gazem ziemnym

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie