Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Brytyjskie MSZ: blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek Rosję o to, że używa żywności jako broni i wezwało ją do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.

„Kreml czyni z żywności broń w swojej nielegalnej wojnie. W wyniku tego cierpią kraje na całym świecie. Rosja musi natychmiast zakończyć blokadę ukraińskich portów, która uniemożliwia przepływ niezbędnych towarów” – napisano na profilu brytyjskiego MSZ na Twitterze. Wpis uzupełniono słowami rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który twierdził, że rosyjskie działania „w żaden sposób nie wpływały” na globalne bezpieczeństwo żywnościowe oraz szefa ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego Davida Beasleya, który wskazał, że „setki milionów ludzi na świecie polega na tych dostawach”.

Beasley w czwartek zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o odblokowanie portów ukraińskich, żeby w ten sposób umożliwić dostawy żywności do najbiedniejszych krajów świata i zapobiec klęsce głodu. Rosja odpowiedziała, że warunkiem tego musiałoby być zniesienie nałożonych na nią sankcji. Przed wojną Ukraina była jednym z największych na świecie producentów i eksporterów żywności, która wysyłana była przeważnie drogą morską. 

Źródło: PAP Fot.: Dreamstime

Zobacz podobne

Moskwa w ogniu. Płonie krążownik rakietowy trafiony przez pociski Ukrainy

BS

VIII Międzynarodowy Kongres Morski przełożony na 2021 rok

Autor

Kowalczyk: trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy, alternatywne wobec rosyjskich

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie