Polski Portal Morski
Aktualności

Rumunia/ Rząd: wydobycie gazu z M. Czarnego pozwoli sfinansować niezależność energetyczną

Rząd Rumunii spodziewa się, że rozpoczęcie w czerwcu br. masowego wydobycia gazu ziemnego ze złóż na Morzu Czarnym pozwoli sfinansować szereg przedsięwzięć służących osiągnięciu niezależności energetycznej, ogłosił minister energii Virgil Popescu.

Wśród przedsięwzięć służących niezależności gospodarczej będą m.in. inwestycje w elektrownie jądrowe, o których w poniedziałek w Bukareszcie rozmawiały rządy Rumunii i USA.

Jak sprecyzował w rozmowie z rumuńskimi mediami Popescu, kierowane do budżetu państwa wpływy z pozyskiwania czarnomorskiego gazu trafią również na działania w sektorze petrochemicznym.

“Nadwyżki ilości rodzimego gazu ziemnego w naszym kraju należy oczekiwać już w 2026 r.”, powiedział rumuński minister energii.

Jak przypomniała bukareszteńska telewizja Digi 24, w środę rumuński parlament przyjął ustawę o eksploatacji złóż podmorskich. Przewiduje ona, że państwo będzie czerpać 60 proc. zysków z opłat za wydobycie surowca.

Cytowane przez stację badanie dotyczące możliwych wpływów dla rumuńskiego budżetu z tytułu wydobycia gazu na Morzu Czarnym dowodzi, że mogą one sięgnąć 1 mld euro rocznie.

źródło PAP/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Baltic Power z umową na wykonanie fundamentów i morskich stacji elektroenergetycznych farmy wiatrowej na Bałtyku

BS

W Porcie Gdańsk rusza kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

KM

Koniec operacji podnoszenia mostu drogowego na Odrze

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie