Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

MI: Prowadzimy prace na temat zmiany ustawy o nabywaniu leków na statki

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przekazano m.in., że trwają prace na temat zmiany ustawy o nabywaniu leków na statki.

„Obowiązują nas przepisy, które mówią, że na każdym statku powinno być ambulatorium, które musi być wyposażone w stu procentach w medykamenty. Natomiast inna ustawa, o obrocie leków, uniemożliwiała wywóz medykamentów za granicę państwa polskiego, no więc nie można było tego pogodzić” – powiedział podczas obrad komisji wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Poinformował również, że „Polska Żegluga Bałtycka porozumiała się ze związkowcami i zawarła trzyletnie porozumienie z ITF-em o podwyżkach, ubezpieczeniach i minimalnej ilości osób na statkach jeśli chodzi o załogi, co było przedmiotem sporu przez parę miesięcy”.

Jednym z punktów posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej było rozpatrzenie informacji na temat funkcjonowania ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu.

Reguluje ona prawa i obowiązki stron stosunku pracy na statkach morskich o polskiej przynależności; pośrednictwo pracy dla osób poszukujących pracy na statkach morskich; wymagania dotyczące dokumentów; warunki pracy i życia marynarzy na statkach morskich o polskiej przynależności oraz ochronę zdrowia i ochronę socjalną marynarzy.

Ustawa implementuje do polskiego porządku prawnego postanowienia konwencji o pracy na morzu MLC przyjętej w lutym 2006 roku pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Pracy.

„Stronami Konwencji MLC jest obecnie ponad sto państw, w tym Polska od sierpnia 2013 roku” – podkreślił Witkowski.

Jak dodał „Konwencja MLC stanowi jeden z najważniejszych dokumentów przyjętych przez międzynarodową organizację pracy, jest powszechnie znana jako karta praw marynarzy, ponieważ w jej postanowieniach w sposób kompleksowy zostały uregulowane międzynarodowe standardy w zakresie zapewnienia odpowiednikach warunków zatrudnienia marynarzy”.

źródło PAP/ fot.pixabay

Zobacz podobne

Wojsko forsuje Odrę

BS

Wzrośnie budżet na budowę drogi wodnej przez Mierzeję

BS

W ramach pogłębiania Wisły w okolicy Płocka i Maszewa wydobyto 54 tys. metrów sześc. osadów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie