Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

„Bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski poprawiło się dzięki znaczącym inwestycjom współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” – napisano w unijnym czasopiśmie „Panorama”. „Inwestycje z sektora energetyki nie bez kozery znalazły swoje miejsce na łamach magazynu „Panorama” – uważa Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że fundusze europejskie „wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski przez modernizację gazociągów przesyłowych oraz budowę magazynów skroplonego gazu ziemnego (LNG)”.

Zdaniem MFiPR „kluczową inwestycją z tego zakresu jest terminal LNG w Świnoujściu”. Przypomniano, że na ten projekt, który był realizowany w latach 2008-2015, przeznaczono 888,9 mln zł z Funduszy Europejskich.

„Obecnie od 2017 r. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM realizuje ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 projekt polegający na rozszerzeniu funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu. Na ten cel przeznaczono 461 mln zł. Dzięki tej inwestycji zwiększy się zdolność terminala LNG do odbioru gazu dostarczanego drogą morską o 2500 mln m3 rocznie” – wskazano.

W Panoramie został opisany także Podziemny Magazyn Gazu HUSÓW. „Na ten projekt z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 trafiło ponad 35,1 mln zł. Jego celem była rozbudowa PMG Husów. Projekt został zrealizowany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w latach 2012-2015” – przypomniał MFiPR.

Magazyn Panorama to oficjalne czasopismo Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG Regio – PAP) Komisji Europejskiej. Ukazuje się cztery lub pięć razy w roku.

źródło PAP/ fot.Gaz-System

Zobacz podobne

Dwa tiry z darami dla Ukraińców wyjechały ze Szczecina

KM

Jest decyzja Gazpromu ws. dostaw do Europy

AZ

Trwają prace konserwacyjne zdwojonej armaty Bofors 120 mm z ORP Gryf

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie