Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

„Bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski poprawiło się dzięki znaczącym inwestycjom współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” – napisano w unijnym czasopiśmie „Panorama”. „Inwestycje z sektora energetyki nie bez kozery znalazły swoje miejsce na łamach magazynu „Panorama” – uważa Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że fundusze europejskie „wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski przez modernizację gazociągów przesyłowych oraz budowę magazynów skroplonego gazu ziemnego (LNG)”.

Zdaniem MFiPR „kluczową inwestycją z tego zakresu jest terminal LNG w Świnoujściu”. Przypomniano, że na ten projekt, który był realizowany w latach 2008-2015, przeznaczono 888,9 mln zł z Funduszy Europejskich.

„Obecnie od 2017 r. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM realizuje ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 projekt polegający na rozszerzeniu funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu. Na ten cel przeznaczono 461 mln zł. Dzięki tej inwestycji zwiększy się zdolność terminala LNG do odbioru gazu dostarczanego drogą morską o 2500 mln m3 rocznie” – wskazano.

W Panoramie został opisany także Podziemny Magazyn Gazu HUSÓW. „Na ten projekt z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 trafiło ponad 35,1 mln zł. Jego celem była rozbudowa PMG Husów. Projekt został zrealizowany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w latach 2012-2015” – przypomniał MFiPR.

Magazyn Panorama to oficjalne czasopismo Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG Regio – PAP) Komisji Europejskiej. Ukazuje się cztery lub pięć razy w roku.

źródło PAP/ fot.Gaz-System

Zobacz podobne

12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana na ćwiczenia w Norwegii

KM

Wiceminister aktywów państwowych: Elbląg jako czwarty polski port morski najlepszą możliwą opcją

BS

Wody to nie śmietnik, dlatego dbajmy o czystość wód – dla nas i dla zdrowych ekosystemów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie