Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Brytyjski lotniskowiec płynie na Bałtyk

Jest jednym z dwóch największych okrętów brytyjskiej marynarki, ma 280 metrów długości i może pomieścić 40 samolotów i śmigłowców. Lotniskowiec HMS „Prince of Wales” – bo o nim mowa – płynie na Bałtyk. Weźmie udział w rozpoczynających się wkrótce manewrach NATO BALTOPS 22, których gospodarzem po raz pierwszy będzie kandydująca do Sojuszu Szwecja.

Ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Bałtyckim pod nazwą BALTOPS 22rozpoczną się w niedzielę 5 czerwca i potrwają blisko dwa tygodnie. Weźmie w nich udział 14 państw. 

Oprócz Polski i Wielkiej Brytanii będą to: Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Turcja i Stany Zjednoczone. Zaproszono też Finlandię i Szwecję, które niedawno złożyły wnioski o przyjęcie do NATO. 

NATO pokaże siłę na Bałtyku

W sumie w manewrach weźmie udział 45 okrętów, 75 samolotów i około 7 tys. żołnierzy

To pierwsza sytuacja, kiedy na Bałtyku pojawi się brytyjski lotniskowiec HMS „Prince of Wales”. Okręt typu „Queen Elizabeth” wszedł do służby całkiem niedawno – 10 grudnia 2019 r., po ponad ośmiu latach budowy.

Jednostka w scenariuszu uderzeniowym może pomieścić nawet 35 myśliwców F-35 i cztery wielozadaniowe śmigłowce Merlin. Jej załoga liczy 1450 osób. 

Źródło: TVP Info Fot.: Andrew Matthews/PA Images via Getty Images

Zobacz podobne

I Love Poland. Relacja ze zwycięskiej trasy Lotos Nord Cup Gdańsk 2021

AB

LOTOS Gdynia Aerobaltic po raz kolejny już w tym roku

BS

Droga Czerwona: jest przetarg na prace przygotowawcze

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie