Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Brytyjski lotniskowiec płynie na Bałtyk

Jest jednym z dwóch największych okrętów brytyjskiej marynarki, ma 280 metrów długości i może pomieścić 40 samolotów i śmigłowców. Lotniskowiec HMS „Prince of Wales” – bo o nim mowa – płynie na Bałtyk. Weźmie udział w rozpoczynających się wkrótce manewrach NATO BALTOPS 22, których gospodarzem po raz pierwszy będzie kandydująca do Sojuszu Szwecja.

Ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Bałtyckim pod nazwą BALTOPS 22rozpoczną się w niedzielę 5 czerwca i potrwają blisko dwa tygodnie. Weźmie w nich udział 14 państw. 

Oprócz Polski i Wielkiej Brytanii będą to: Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Turcja i Stany Zjednoczone. Zaproszono też Finlandię i Szwecję, które niedawno złożyły wnioski o przyjęcie do NATO. 

NATO pokaże siłę na Bałtyku

W sumie w manewrach weźmie udział 45 okrętów, 75 samolotów i około 7 tys. żołnierzy

To pierwsza sytuacja, kiedy na Bałtyku pojawi się brytyjski lotniskowiec HMS „Prince of Wales”. Okręt typu „Queen Elizabeth” wszedł do służby całkiem niedawno – 10 grudnia 2019 r., po ponad ośmiu latach budowy.

Jednostka w scenariuszu uderzeniowym może pomieścić nawet 35 myśliwców F-35 i cztery wielozadaniowe śmigłowce Merlin. Jej załoga liczy 1450 osób. 

Źródło: TVP Info Fot.: Andrew Matthews/PA Images via Getty Images

Zobacz podobne

Resort infrastruktury uruchomił kolejną procedurę przyznawania koncesji offshorowych

KM

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

BS

Prezydent: wierzę, że Polska będzie trwała, tutaj w Europie, suwerenna i niepodległa

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie