Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Międzynarodowe instytucje powinny naciskać na Rosję, by odblokowała porty

ONZ, Światowa Organizacja Handlu i inne instytucje międzynarodowe powinny wywierać nacisk na Rosję, by odblokowała porty, pozwoliła utworzyć korytarz, poprzez który będzie można przeprowadzić okręty ze zbożem ukraińskim – powiedział w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.

W TVP Info Szmyhal podkreślił, że Polska bardzo szybko zareagowała na wywołany rosyjską agresją kryzys związany z transportem towarów z Ukrainy. „Bardzo szybko otrzymaliśmy wszystkie narzędzia związane z tranzytem, zarówno w portach polskich, jak i innych portach. Dziś wszystkie punkty graniczne pracują we właściwym formacie” – mówił premier Ukrainy.

Jak zauważył, wykorzystywanie portów innych państw jest bardzo ważne dla krajów Afryki i Azji, które czekają na zboże, kukurydzę i inne produkty rolno-spożywcze z Ukrainy. „W przeciwnym razie świat czeka kryzys żywnościowy, a także wzrost cen. Możliwe są też przypadki, że niektórzy nie będą mieli dostępu do wystarczającej ilości jedzenia” – powiedział premier Ukrainy.

Wskazał, że wraz z ONZ, Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i Komisją Europejską należy pracować nad różnymi opcjami poszerzenia możliwości eksportowych Ukrainy poprzez porty. Jak mówił, plan A to odblokowywanie Morza Czarnego, utworzenie korytarza, poprzez który będzie można przeprowadzić okręty ze zbożem ukraińskim.

Szmyhal poinformował, że razem z polskim rządem opracowywany jest szereg rozwiązań dotyczących eksportu z Ukrainy. „Prowadzimy w tym celu zmiany infrastrukturalne, musimy dobudować odpowiedni format kolejowy zarówno w Ukrainie, jak i Polsce. Te prace między naszymi ministerstwami infrastruktury, między naszymi przedsiębiorstwami kolejowymi również są prowadzone” – powiedział.

Na uwagę, że Rosja żąda zniesienia nałożonych na nią sankcji w zamian za odblokowanie dostaw przez Morze Czarne, Szmyhal zaznaczył, że Federacja Rosyjska jest „terrorystą i zbrodniarzem wojennym”. „Dokonuje ludobójstwa narodu ukraińskiego. Budżet rosyjski finansuje terroryzm na terenie Ukrainy, a także hybrydowe kroki na terenie całej UE, kryzys migracyjny, produkcyjny, energetyczny. Dziś Rosja nie znajduje lepszych narzędzi niż szantaż Ukrainy, Europy” – stwierdził premier Ukrainy.

Dodał, że Rosja sama stworzyła problem, sama wywołuje kryzys żywnościowy. Zwrócił uwagę, że sankcje mają inny cel: powinny osłabić budżet rosyjski, który finansuje wojnę. „Kryzys żywnościowy powinien być rozwiązany na poziomie dyplomatycznym. Trzeba aktywniej włączyć ONZ, Światową Organizację Handlu, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa i inne instytucje międzynarodowe. Powinny one wywierać presję na Rosję, by odblokowała porty pozwalając sojusznikom utworzyć korytarz i nie tylko za jednym razem wywieźć już zebrane zboże, ale też pozwolić Ukrainie wykonywać funkcje związane z dostawą produktów rolno-spożywczych” – mówił Szmyhal.

Podkreślił, że Ukraina będzie przeciwko zniesieniu sankcji, a propozycja odblokowania Morza Czarnego w zamian za zniesienie sankcji to jest broń hybrydowa Rosji.

źródło PAP/ fot.depositphotos

Zobacz podobne

Pionierska inwestycja PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

BS

Gaz-System operatorem gazociągu jamalskiego do 2068 r.

KM

Niemcy/ Szef federalnej agencji ds. sieci: nie mogę wykluczyć, że następnej zimy będziemy musieli radzić sobie bez rosyjskiego gazu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie