Polski Portal Morski
Aktualności

Trzy okręty desantowe Floty Czarnomorskiej wyłączone z walki

Pomimo toczącej się wojny z Ukrainą Rosjanie zostali zmuszeniu do postawienia na stoczni w Sewastopolu trzy duże okręty desantowe projektu 775 typu Ropucha. Na dwóch takich jednostkach najprawdopodobniej usuwane są uszkodzenia odniesione od celnego ognia ukraińskich rakiet.

Z materiału fotograficznego opublikowanego przez portal Krym.Realii przy nabrzeżu na zachodnim brzegu Zatoki Kilen zostały zacumowane aż trzy duże okręty desantowe projektu 775 (według NATO typu Ropucha). Miejsce to należy do 13. stoczni rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, co od razu sprowokowało przypuszczenia, że okręty te są naprawiane po uszkodzeniach odniesionych od ukraińskich rakiet.

Tylko jedna z tych jednostek miała numer burtowy (151), chodzi więc o desantowiec „Azow” z Floty Czarnomorskiej. Dwa pozostałe okręty, zgodnie z zasadą przyjętą po napaści na Ukrainę zostały pozbawione znaków identyfikacyjnych. Według Rosjan ma to zdezorientować przeciwnika, który nie ma w ten sposób możliwości sprawdzenia np. która dokładnie jednostka została zatopiona, lub uszkodzona. W ten sposób można też ukryć straty we Flocie Czarnomorskiej. W przypadku „Azowa” nie było to konieczne, ponieważ stał on na stoczni już po decyzji o zamalowaniu numerów. I tak więc widziano o jaką jednostkę pływającą chodzi.

Jak na razie nie wiadomo, które dwa okręty projektu 775 postawiono na stoczni. Flota Czarnomorska posiada cztery takie jednostki pływające. Poza wspomnianym już „Azowem” są to: „Cazar Kunikow (numer burtowy 158), „Nowoczerkask” (numer burtowy 142) i „Jamał” (numer burtowy 156). Jednak „Jamał” był w remoncie od stycznia 2018 roku (po kolizji z cywilnym kontenerowcem pod banderą Sierra Leone M/V „Orca 2″ na Morzu Egejskim 30 grudnia 2017 r.) i opuścił stocznię 3 maja 2022 roku. Co ciekawe nie było komunikatu o zakończeniu remontu, co może oznaczać, że okręt opuścił zakłady stoczniowe bez prób zdawczych. Dodatkowo na czas wojny na Morze Czarne skierowano „Ropuchy” z Floty Bałtyckiej („Kaliningrad” i „Koroliew”) i Floty Północnej („Alieksandr Otrakowskij” i „Kondopoga”).

Ich miejsca pobytu również nie można dokładnie zlokalizować. Wiadomo jedynie, że obecnie, poza trzema jednostkami projektu 775 remontowanymi w 13. stoczni Floty Czarnomorskiej, w Sewastopolu (w Porcie Naftowym w Zatoka Grafskiej) przebywają jeszcze dwa inne okręty tego typu. Ich również nie udało się jak na razie zidentyfikować.

Źródło: https://defence24.pl/sily-zbrojne/trzy-okrety-desantowe-floty-czarnomorskiej-wylaczone-z-walki

Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Japonia stopniowo wygasi import rosyjskiej ropy

BS

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

AZ

Gdańsk/ MIIWŚ pozyskało wojskowe nosze pochodzące prawdopodobnie z Westerplatte

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie