Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

W Wilkiej Brytanii wydano zgodę na eksploatację gazu z nowego pola na Morzu Północnym

Brytyjski urząd regulacyjny zatwierdził plan wydobycia przez firmę Shell gazu ziemnego z nowego pola na Morzu Północnym – przekazał w środę minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Pierwotnie – w październiku zeszłego roku – plan odrzucono ze względów środowiskowych.

„Turbodoładowujemy źródła odnawialne i energię jądrową, ale jesteśmy też realistami, jeśli chodzi o nasze obecne potrzeby energetyczne. Pozyskujmy więcej gazu, którego potrzebujemy, z wód brytyjskich, aby chronić bezpieczeństwo energetyczne” – napisał Kwarteng na Twitterze, informując, że OPRED, urząd nadzorujący wycofywanie się z pozyskiwania paliw kopalnych, wydał ostateczną zgodę na eksploatację gazu z pola Jackdaw.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę brytyjski rząd próbuje nakłonić krajowych producentów energii do nowych inwestycji, które pozwoliłyby na zwiększenie niezależności energetycznej kraju.

Shell planuje zacząć wydobycie na polu Jackdaw w drugiej połowie 2025 roku. Potencjalnie może stamtąd pochodzić 6,5 proc. brytyjskiego wydobycia gazu.

Plany dotyczące pola Jackdaw zostały początkowo odrzucone ze względów środowiskowych, ale w marcu Shell przedłożył zaktualizowaną propozycję. W niej firma zmieniła sposób przetwarzania gazu w węźle Shearwater, do którego zostanie podłączone pole Jackdaw. Zamiast usuwać cały naturalnie występujący CO2 z gazu na morzu, część z niego będzie eksportowana do lądowego terminalu St Fergus, gdzie zostanie poddana dalszej obróbce.

Mimo tej zmiany organizacja ekologiczna Greenpeace oświadczyła, że jej zdaniem zezwolenie może być niezgodne z prawem i rozważy podjęcie działań prawnych.

źrółdło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Jest wniosek o ustalenie lokalizacji elektrowni jądrowej

KM

Wiceszef MI: nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, choć część musimy dokończyć

BS

Będzie więcej morskich przejść granicznych. Gdzie i kiedy powstanie?

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie