Polski Portal Morski
Aktualności

Okręty Rosji odsunięte na ponad 100 km od ukraińskiego wybrzeża

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w poniedziałek, że w wyniku jej działań grupa okrętów Rosji na Morzu Czarnym została odsunięta na ponad 100 km od wybrzeża. Nadal jednak siły morskie Ukrainy działają w warunkach przewagi wroga – głosi komunikat.

„W wyniku naszych aktywnych działań na rzecz rażenia sił morskich przeciwnika, grupa okrętów Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej została odrzucona od brzegów ukraińskich na odległość ponad 100 km” – głosi oświadczenie opublikowane na Facebooku. Rosja próbuje odzyskać kontrolę nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego i w tym celu rozmieściła zestawy rakietowe Bał i Bastion na anektowanym Krymie i w okupowanym obwodzie chersońskim. Przerzuca także siły na Wyspę Węży.

„Utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi z kierunku morskiego” – wskazuje marynarka wojenna. Choć ostrzały pociskami manewrującymi Kalibr są teraz mniej intensywne, to jednak Rosja używa pocisków przeciwokrętowych do rażenia celów naziemnych. Sięganie po pociski przeznaczone do celów morskich świadczy o tym, że „Rosja wykorzystała znaczną część nowoczesnego uzbrojenia”. Używa więc przestarzałych typów pocisków, których ma wystarczające zapasy – ocenia armia ukraińska.

W opisie sytuacji na Morzu Czarnym marynarka wojenna Ukrainy wskazała, że działa w warunkach przewagi przeciwnika. Sytuacja w północno-zachodniej części tego akwenu pozostaje trudna. Rosja nie ma już w tym rejonie całkowitej kontroli, ale stał się on „szarą strefą”. „Utrzymuje się groźba wysadzenia desantu taktycznego na wybrzeże odeskie, szczególnie w sprzyjających warunkach letnich” – głosi oświadczenie ukraińskiej marynarki wojennej.

Źródło/fot.: PAP

Zobacz podobne

Jaki los czeka klif? Naukowcy zajęli stanowisko

JJ

Terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie, kwestia – w jakiej perspektywie!

BS

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju wodoru w Polsce zostało podpisane

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie