Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W niedzielę rozpoczeły się ćwiczenia państw NATO na Bałtyku – BALTOPS 2022

W niedzielę rozpoczęły się BALTOPS 2022 – ćwiczenia państw NATO na Morzu Bałtyckim, które potrwają do 17 czerwca. Będą dotyczyły m.in. operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym i obrony powietrznej. W manewrach wezmą udział także Finlandia i Szwecja.

W ćwiczeniach uczestniczyć będzie ponad 7000 marynarzy, lotników i żołnierzy piechoty morskiej, 75 samolotów oraz 45 okrętów.

„(Manewry) zapewniają wyjątkową okazję szkoleniową, wzmacniając połączone zdolności reagowania i mając kluczowe znaczenie dla zachowania wolności nawigacji i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” – powiedział pod koniec maja sekretarz prasowy Pentagonu John F. Kirby.

Jak dodał, ćwiczone będą operacje desantowe, artyleryjskie, działania przeciw okrętom podwodnym, obrona powietrzna, a także operacje rozminowania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz operacje nurkowania i ratownictwa.

Weźmie w nich udział 14 państw NATO, w tym Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Ponadto w tym roku wezmą w nich udział kraje partnerskie NATO, Finlandia i Szwecja. Oba kraje niedawno złożyły wnioski o przystąpienie do Sojuszu.

Ćwiczenia BALTOPS są prowadzone od 1972 roku i w tym roku będą powiązane z 500. rocznicą powstania Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz – po raz drugi – z dowodzonymi przez Niemcy manewrami Wielonarodowej Grupy Lotniczej (MAGDAYs).

źródło PAP/ fot.Naval

Zobacz podobne

Foka szara spacerowała ulicami Władysławowa

KM

Nowy prezes PGZ Stoczni Wojennej

Autor

Postęp prac przy budowie gazociągu Baltic Pipe

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie