Polski Portal Morski
Aktualności

Gaz-System: 4 lipca aukcje roczne dla interkonektorów z Danią, Litwą i Słowacją

4 lipca po raz pierwszy przepustowości nowych interkonektorów gazowych z Danią, Litwą i Słowacją zostaną wystawione na aukcji produktów rocznych – poinformował w poniedziałek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

Oznacza to, że uczestnicy rynku gazu mogą zarezerwować przepustowości roczne nowych połączeń międzysystemowych Polska-Dania, Polska-Litwa oraz Polska-Słowacja. Gaz-System przedstawił już ofertę produktów rocznych dla istniejących i nowych punktów połączeń, które będą udostępnione w ramach aukcji „Finalizujemy największy w historii Gaz-Systemu program inwestycyjny. Dzięki temu możemy udostępnić dla rynku przepustowości trzech nowych interkonektorów, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu ziemnego z wielu kierunków i źródeł” – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie operatora.

Aukcje odbędą się na dwóch platformach do rezerwacji przepustowości na połączeniach międzysystemowych. Alokacja przepustowości na granicy polsko-niemieckiej w punktach Lasów i Mallnow odbędzie się na platformie RBP. Przepustowość w pozostałych punktach na połączeniach międzysystemowych będzie oferowana na Platformie GSA.

Jak zaznaczył operator, aukcje przeprowadzane będą zgodnie z przepisami europejskiego rozporządzenia ws. kodeksu sieci CAM NC. Regulacja ta nakazuje, aby operatorzy w punktach na połączeniu z innymi systemami przesyłowymi oferowali standardowe produkty, tzn. przepustowość udostępnianą na okresy roczne, kwartalne, miesięczne, dobowe lub śróddzienne. Kodeks sieci wymaga również od operatorów publikacji oferty produktowej na miesiąc przed terminem aukcji rocznej.

Interkonektor z Litwą (GIPL) działa od początku maja, połączenie ze Słowacją jest ukończone i ma ruszyć latem. 1 października gotowe do przesyłu gazu w ograniczonym zakresie ma być połączenie z Danią – Baltic Pipe. Gazociąg ten pełną przepustowość ma osiągnąć od czątku 2023 r.

źródło PAP/ fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Przed nami 8. Międzynarodowy Kongres Morski – rejestracja właśnie ruszyła

BS

Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 w Uniwersytecie Morskim w Gdyni

PL

Port Gdańsk nie sprzeda akcji PG Eksploatacji

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie