Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Łotewski operator LMT opracowuje innowacje 5G dla sektora morskiego

Łotewski operator telefonii komórkowej LMT podpisał memorandum z dostawcą usług portowych Rigas Brivostas Flote w sprawie opracowania i wdrożenia innowacji 5G w sektorze morskim. Memorandum przewiduje współpracę przy tworzeniu i testowaniu rozwiązań 5G dla statków i portów.

Pierwsze demonstracje wykorzystania sieci 5G w komunikacji między statkami w Zatoce Ryskiej zaplanowano na 2023 r. Wdrażanie rozwiązań 5G na morzu wiąże się m.in. z zapewnieniem infrastruktury sieci 5G na morzu. Pozwoli to usprawnić komunikację w czasie rzeczywistym między statkami a portami, promować cyfryzację usług portowych oraz umożliwić rozwój i wykorzystanie autonomicznych rozwiązań w branży morskiej. Strony zapowiadają, że będą dążyć do wykorzystania technologii 5G także w innych częściach Morza Bałtyckiego.

Wdrożenie łączności 5G na morzu jest bardzo korzystne dla portów. Łączność sieci 5G umożliwia szybszą i wydajniejszą wymianę danych między statkami a wybrzeżem, co ma kluczowe znaczenie w świadczeniu portowych usług technicznych, takich jak pomiary głębokości. Ponadto czujniki i urządzenia obsługujące 5G mogą dostarczać bardzo dokładnych informacji, na przykład o miejscu pobytu statków, dzięki czemu codzienne operacje portowe są bardziej wydajne, bezpieczne i zrównoważone.

Wykorzystanie możliwości 5G w sektorze morskim ma również znaczenie z punktu widzenia ochrony środowiska. Sieć 5G umożliwia zbieranie danych do oceny m.in. zmieniających się linii brzegowych, stanu mórz i innych. Urządzenia obsługujące technologię 5G mogą obserwować i rejestrować parametry środowiskowe, zapewniając dokładną i opartą na danych prognozę aktualnego stanu ekologicznego, która ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji opartych na zrównoważonym rozwoju.

Źródło: PAP Fot.: Maritime Optima

Zobacz podobne

Komendant „Daru Młodzieży”: ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski

AB

Gdańsk/ Zarzut prowadzenia statku handlowego w stanie nietrzeźwości w ruchu wodnym dla oficera Ms. Ruslana

BS

PSG ukończyła budowę gazociągu – Białystok zabezpieczony energetycznie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie