Polski Portal Morski
Aktualności

Nielegalne papierosy przypłynęły do Polski z Singapuru. Akcja służb

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przejęli prawie 33 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar o wartości prawie 25 milionów złotych przypłynął do Polski z Singapuru w kontenerach, w których miały znajdować się akcesoria budowlane.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że policjanci z gdańskiego CBŚP uzyskali, a następnie potwierdzili informację, że na pokładzie statku płynącego z Singapuru do portu w Gdańsku, mogą znajdować się papierosy. – Nielegalny towar miał być ukryty w kontenerach, w których według dokumentacji przewozowych miały znajdować się akcesoria budowlane, takie jak okna, drzwi, czy ceramika – podkreśliła policjantka. 

Wyjaśniając okoliczności sprawy, policjanci nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Gdyni. – Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS ustalili, że odbiorcą deklarowanego towaru, czyli +akcesoriów budowlanych+ miała być jedna z warszawskich firm – podała podinspektor. 

– Po odbiór kontenerów zgłosił się jednak przedstawiciel firmy z województwa łódzkiego, który usiłował je rozładować w jednym z wynajętych magazynów. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch kierowców oraz właściciela firmy transportowej – przekazała rzeczniczka KAS Anita Wielanek.

– Po otwarciu kontenerów okazało się, że wewnątrz zamiast materiałów budowlanych znajduje się blisko 33 mln szt. papierosów bez znaków akcyzy – dodała rzeczniczka KAS. 

Zatrzymani kierowcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszeli zarzuty m.in. paserstwa akcyzowego. Natomiast właściciel firmy decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. 

– Wartość zabezpieczonego towaru wyniosła blisko 25 mln zł. Gdyby taka ilość nielegalnych papierosów trafiła na polski rynek bez uiszczenia opłat podatku VAT, akcyzy i cła, Skarb Państwa byłby narażony na uszczuplenia wynoszące około 40 mln zł – dodała rzeczniczka CBŚP.

Źródło: PAP Fot.: KAS

Zobacz podobne

PKN Orlen: w II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO – 3,2 mld zł

BS

Ostatnie sztormy na Bałtyku spowodowały szkody na plażach i wałach wydmowych

PL

Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie