Polski Portal Morski
Aktualności

Prezydent Andrzej Duda przybył na Łotwę, weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek na Łotwę, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. We wtorek odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy, który w tym kraju wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Rygi, że szczyt Trójmorza będzie dla polskiego przywódcy kolejną okazją, by rozmawiać o przeciwdziałaniu klęsce głodu grożącej światu wskutek działań Rosji. „Państwa Trójmorza, jak sama nazwa wskazuje, mają trzy morza, więc są w stanie w dużej mierze wspomóc Ukrainę w eksporcie jej zbóż” – mówił.

Podczas szczytu – wskazywał Kumoch – poruszona zostanie również kwestia statusu kandydata do UE dla Ukrainy. „Ukraina otrzyma – jestem co do tego przekonany, wierzę w to – status kandydata do członkostwa w UE. Będą dzisiaj omawiane bardzo różne warianty, w jaki sposób powinna być związana z Trójmorzem” – zapowiedział minister i podkreślił, że na tę współpracę jest bardzo dużo pomysłów.

Cytowany na stronie szczytu łotewski prezydent Egils Levits zapowiedział, że przywódcy będą rozmawiać także o tym, jak platforma Trójmorza może pomóc Ukrainie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji i odbudowie jej infrastruktury.

Duda weźmie również udział w dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas 7. szczytu Inicjatywy Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Przy okazji wizyty w Rydze prezydent Duda spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, a następnie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Z kolei we wtorek o godz. 11 prezydent odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie, który wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

X zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego (zgodnie z postanowieniem prezydenta RP z marca 2022 r. – 260 żołnierzy i pracowników wojska) wystawiła 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Główne uzbrojenie kontyngentu to 14 czołgów PT-91. Dowódcą obecnej zmiany jest mjr Wojciech Tuchalski.

PKW Łotwa w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO (sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności – eFP – na Łotwie; państwem ramowym jest Kanada) wraz z łotewskimi siłami zbrojnymi prowadzi od czerwca 2017 r. na terenie krajów bałtyckich działania związane z odstraszaniem oraz pozostaje w gotowości do obrony przed nagłym ograniczonym atakiem konwencjonalnym Rosji i Białorusi. Funkcjonowanie eFP jest też demonstracją zaangażowania Sojuszu Północnoatlantyckiego w zapewnienie bezpieczeństwa zagrożonym krajom członkowskim.

źródło PAP/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Tunel w Świnoujściu. Postępy prac są widoczne z tygodnia na tydzień!

BS

Wanda Zwinogrodzka: kwartalnik „Trimarium” służy kulturowej integracji regionu Trójmorza

AB

„Porażające dokumenty” o premier Meklemburgii Pomorza Przedniego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie