Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

W Szczecinie powstaje statek do transportu elementów rakiety Ariane 6, wielkiej nadziei Europy

W prywatnej stoczni Partner w Szczecinie powstał kadłub statku „Canopee”, którego zadaniem będzie transport rakiety Ariane 6 z Europy do kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Kadłub zostanie przeholowany do Holandii, gdzie po dalszych pracach stoczniowych i wyposażeniu stanie się innowacyjnym statkiem CANOPEE.

Statek „Canopee” buduje prywatna Partner Stocznia w Szczecinie, aktualnie kadłub został już odmalowany.

„Canopee” nie przypomina typowego statku. Połączona z konstrukcją dziobu nadbudówka kojarzy się ze specjalistycznymi statkami offshore obsługującymi przemysł wydobywczy. W tym przypadku chodzi jednak o możliwość wygodnego i bezpiecznego ułożenia elementów rakiety, która będzie transportowana ona otwartym pokładzie, ale za to z wysokimi burtami zabezpieczającymi cenny ładunek.

Jednostka zostanie wyposażona w silniki dwupaliwowe pracujące na skroplonym gazie lub oleju napędowym oraz w panele słoneczne. Przewidziano także zamontowanie czterech żaglopłatów o wysokości 30 metrów, które mają mieć łączną powierzchnię 1452 m kw. Użycie żaglopłatów zmniejszy zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla w transatlantyckich rejsach średnio o ponad 30 proc.

Parametry tej niezwykłej jednostki: długość 121 m, szerokość 23 m, nośność 7,5 tys. ton, prędkość 16,5 węzła.

Rakieta Ariane 6 to wielka nadzieja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która szuka możliwości, w jaki sposób uniezależnić się od Rosji i jej technologii. Opracowywana przez ESA rakieta Ariane 6. wciąż przechodzi testy, a jej pierwszy lot zaplanowano na koniec tego roku.

Wysoka na 60 metrów „Ariane 6″ i ważąca prawie 900 ton rakieta, będzie w stanie wynosić na orbitę okołoziemską ładunki o masie 16 ton. Przygotowywana jest też wersja lżejsza do wynoszenia ładunków w przedziale 4-7 ton.

Projekt „Ariane 6″ to ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowane jest 600 firm z 13 europejskich krajów. Za inwestycję odpowiada ArianeGroup.

źródło media / fot. Grupa Ariane

Zobacz podobne

Szósta w tym roku dostawa LNG dotarła do Terminalu LNG w Świnoujściu

AB

PERN uzyskał certyfikat w obszarze odnawialnych źródeł energii

BS

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie