Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

172. dostawa LNG do Terminalu w Świnoujściu

Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła dwudziesta czwarta w tym roku dostawa LNG. Metanowiec FLEX AURORA dostarczył z USA do Polski ok. 95 mln m3 skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji).

Skroplony gaz ziemny stanowi około jedną czwartą całkowitego wolumenu importowego PGNiG. Od 2022 roku zarezerwowane przez Spółkę moce regazyfikacyjne LNG w Terminalu w Świnoujściu sięgają 6,2 mld m sześc. rocznie, a począwszy od 2024 zostaną zwiększone do 8,3 mld m sześc. rocznie.

Już od przyszłego roku, w ramach kontraktu długoterminowego, PGNiG zacznie odbierać z terminalu Venture Global w Calcasieu Pass 1,5 mln ton LNG rocznie (2 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Terminal w Calcasieu Pass rozpoczął działalność eksportową w lutym 2022 r. 14 maja PGNiG odebrało w Świnoujściu pierwszy ładunek LNG pochodzący z tej instalacji. Dostawa została zakupiona na rynku spot.

Venture Global jest dostawcą amerykańskiego LNG, produkowanego z gazu z północnoamerykańskich złóż tego paliwa. Spółka rozwija dodatkowe moce skraplające w Luizjanie, które pozwolą na produkcję 60 mln ton LNG rocznie.

Źródło: PGNiG Fot.: Flex LNG

Zobacz podobne

Polferries na pomoc obywatelom Ukrainy

KM

Stocznia Szczecińska włącza się we wsparcie walki z koronawirusem

Autor

Kanał żeglugowy przez Mierzeję okiem wykonawców

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie